Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 01 marca - 03 marca 2019

Pierwszy weekend marca będzie obfitował w interesujące wydarzenia kulturalne. W niedzielę 3 marca w Cieszynie zagrają gwiazdy z Teatru Polonia, Zamek Cieszyn obchodził będzie 14 urodziny, swoje inauguracje będą również miały dwie bardzo ciekawe wystawy. Zapraszamy!

 

3 marca o godz. 19:00 w ramach XXIII edycji Dni Teatru na deskach cieszyńskiego teatru wystąpi Teatr Polonia ze sztuką „Piękny Nieczuły” autorstwa Jeana Cocteau. Oryginalny tekst został napisany dla Edith Piaf, dla Teatru Polonia przełożył go ceniony reżyser Edward Wojtaszek.

 

Długa noc w pokoju hotelowym. Zakochana kobieta czeka na swojego partnera – to czekanie jest dla niej torturą, a każdy szmer, dźwięk windy czy dzwonek telefonu wzmagają w niej tęsknotę, ale i budzą gniew. Jest piosenkarką, a zamiast na scenie, spędza czas na czekaniu. Gdzie się podziewa ten człowiek, który powinien być z nią w każdej wolnej chwili? Dlaczego skazuje ją na torturę wyczekiwania i niepewności? Z kim spędza noce, gdzie bywa? Swoją emocjonalną opowieścią o trudnej miłości i nieustannej tęsknocie kobieta prowadzi widzów przez noc. Kiedy kochanek pojawia się, milczący i nieobecny myślami, wszystkie uczucia czekającej kobiety wracają z jeszcze większą siłą – bohaterka oscyluje między czułością i goryczą, wzruszeniem i złością. Jest w tym piękno i ból, a do tego wprost fascynujący urok.
W roli Kobiety Natalia Sikora, która podczas spektaklu brawurowo wykonuje największe przeboje Edith Piaf oraz Paweł Ciołkosz, znany widzom np. z głośnego przedstawienia „Matki i synowie”.
[źródło: Teatr im. A. Mickiewicza]

 

W kolejnych dniach, 4 i 5 marca, zagrane zostaną kolejne spektakle w ramach XXIII edycji Dni Teatru – „Pomoc domowa” w wykonaniu Och-Teatru i „Zapiski z wygnania” Teatru Polonia. Szczegóły na stronie Teatru im. A. Mickiewicza: http://teatr.cieszyn.pl.

 

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

 

 

Dom Narodowy przygotował atrakcje na każdy dzień nadchodzącego weekendu. 1 marca o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z profesorem Danielem Kadłubcem z promocją publikacji „Śpiywo Anna Chybidziurowa a jeji sómsiedzi”. To kolejne wydarzenie folklorystyczne z cyklu „Kaj indzi inakszy – u nas po naszymu…”. O oprawę muzyczną zadba Kapela Bezmiana. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 2 i 3 marca w Domu Narodowym będzie można nabyć ciekawe przedmioty, gdyż w sobotę od godz. 10:00 trwać będzie giełda płyt winylowych, zaś w niedzielę – targi staroci.

 

 

[fot. COK]

 

W najbliższy weekend w Cieszynie atrakcje dla siebie znajdą również miłośnicy sztuk pięknych. 1 marca o godz. 18:00 w Galerii „W przejściu” w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym (ul. Błogocka 24) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii „Kobieta Prawdziwa” organizowanej przez Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne i fotoklub ZVONEK.

 

 

[fot. CTF]

 

 

Również w piątek, 1 marca, o godz. 17:00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego będzie miał miejsce wernisaż prac Jadwigi Smykowskiej. Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia.

 

Wystawa „Całym sercem Cieszynianka” jest pierwszym po 2017 roku pokazem twórczości Jadwigi Smykowskiej. Nieprzypadkowo ma miejsce w jej rodzinnym mieście, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Pokaz ma charakter retrospektywny, ukazując (w miarę możliwości ekspozycyjnych) najważniejsze dziedziny jej aktywności artystycznej: grafikę (drzeworyty sztorcowe) oraz rysunek, malarstwo i płaskorzeźbę. Wystawie towarzyszy dokument filmowy Jana Smykowskiego z muzyką Katrin Mickiewicz, poświęcony życiu i twórczości artystki.
Jadwiga Smykowska urodziła się w 1945 r. w Cieszynie Zachodnim (dziś: Czeskim Cieszynie). Była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdobyła dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu oraz grafiki książki. Należała do wielu stowarzyszeń zrzeszających artystów, była rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1917 roku została laureatką najwyższej światowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii za tryptyk „Pod Twoją obronę”. Choć była artystką wszechstronną, jej ulubioną techniką był drzeworyt sztorcowy. Całe życie była związana z Cieszynem, co znalazło wyraz w jej twórczości. Projektowała również szaty graficzne książek o tematyce regionalnej.
[Muzeum Śląska Cieszyńskiego]

 

[fot. MŚC]

 

Na Zamku czeka nas huczne świętowanie! W dniach 1-3 marca instytucja obchodzić będzie 14 urodziny. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji. Co o imprezie piszą organizatorzy?

 

„Sąsiedztwo” to hasło tegorocznych Urodzin Zamku, które odbędzie się 1-3 marca. Niekoniecznie odczytywane w kontekście polsko-czeskich relacji, co wydawałoby się naturalne z racji przygranicznej lokalizacji Cieszyna. Ciekawi nas, co słowo to teraz oznacza?
Już nie pożyczamy od sąsiada przysłowiowej soli, więc o wiele trudniej budować nam sąsiedzkie relacje. Bywa, że bliżej nam do kogoś na drugiej półkuli, z kim łatwiej wejść w relacje bez zobowiązań. A przecież wiemy, że bycie częścią wspólnoty jest niezbędne do dobrego życia. Dlatego chcemy porozmawiać o tym, jak projektanci i architekci pomagają budować dobre sąsiedztwa. Frapuje nas też pytanie o to, dlaczego sąsiedztwo najczęściej ograniczamy do ludzi? Przecież to kategoria dużo szersza – sąsiadujemy z gniazdem jerzyków, plutonem mrówek, szczęściarze nawet z… lasem. Tym, którzy mają mniej szczęścia, trafia się dymiący komin sąsiada. Sąsiedztwa bywają trudne, niechciane, jak chociażby to nasze, gdy na Wzgórzu Zamkowym rezydują bezdomni... Jedno jest pewne – sąsiedztwo zaczyna się od spotkania. Więc zapraszamy, po sąsiedzku, do Cieszyna :) Zapraszamy, 1-3 marca 2019!

 

[fot. Zamek Cieszyn]

 

Oto program imprezy:

 

PIĄTEK, 1.03.2019
8.00-16.00 Jak to się robi w TON? – wycieczka do TON Bystřice pod Hostýnem
Koszt: 50 zł
13.00-16.00 Poznajmy się! Graduation Projects / sala wystawowa, budynek B
17.00-20.00 Sąsiedztwo – zmiana perspektywy. Wykłady i rozmowa / sala wystawowa, budynek B
Po sąsiedzku – Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, felietonista "Tygodnika Powszechnego", założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka
Czas na [reset] – Jane Penty, projektantka, badaczka i edukatorka, twórczyni Wydziału Projektowania Zrównoważonego w Central St. Martin College of Art and Design in London
20.30 Potańcówka tradycyjna z zespołem Skład Niearchaiczny / sala konferencyjna, budynek B
 
SOBOTA, 2.03.2019
7.30 Zimowy spacer ornitologiczny / Wzgórze Zamkowe
Zbiórka: obok Punktu Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn
10.00-12.30 Vorarlberg. Projektowanie kultury dzielenia – wykład i warsztat / sala konferencyjna, budynek B
Marina Haemmerle, architektka oraz Renate Breuss, historyczka sztuki, wykładowczyni projektowania na Vorarlberg University of Applied Sciences
12.00-15.30 Dzień otwartych pracowni w Cieszynie
13.30 Transgresja – otwarcie wystawy Kolektywu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego / antresola, budynek B
14.00 Trudni sąsiedzi. O bezdomności / sala konferencyjna, budynek A
16.00 Graduation Projects – otwarcie wystawy / sala wystawowa, budynek A *
 Dizajn jest dla Ciebie! – otwarcie wystawy ASP Katowice / budynek A
20.00 Koncert: Brzoska/Marciniak/Markiewicz / Klubokawiarnia Presso
 
NIEDZIELA, 3.03.2019
10.00 Ocalić od zapomnienia – wycieczka do Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego w Górkach Wielkich. Koszt: 30 zł
11.00–14.00 Wymiana sąsiedzka / sala konferencyjna, budynek B
11.00 Historia Nie Do Powtórzenia! Teatr Lalek Marka Żyły / sala wystawowa, budynek B (wstęp wolny)
12.00 Własna marionetka / sala wystawowa, budynek B. Warsztat dla dzieci. Koszt: 35 zł
 
* Wydarzenia współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: rejestracja.zamekcieszyn.pl
Dodatkowo:
Istnieje możliwość zwiedzenie Browaru Zamkowego Cieszyn w sobotę, 2.02.19, wejścia w godz. 12.00, 14.00 i 16.00 Koszt: 20 zł + 10 zł degustacja. Tel: 515 216 250. Organizator zastrzega możliwość zmian w programie!
[Zamek Cieszyn]

 

 

 

 
 

POWRÓT

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.