Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 26 stycznia - 27 stycznia 2019

Najbliższy weekend z całą pewnością dostarczy wielu wrażeń wszystkim, którzy zdecydują się na spędzenie go w Cieszynie. Zadowoleni będą miłośnicy teatru, fotografii, grafiki, dobrej, kameralnej muzyki… i nie tylko!

 

26 stycznia o godz. 16:00 i 19:00 w Teatrze im. A. Mickiewicza zostanie wystawiona komedia „Ostra jazda” Teatru Komedia z Warszawy, w której wystąpi plejada gwiazd. Na deskach cieszyńskiego teatru zobaczymy między innymi Mirosława Bakę, Przemysława Sadowskiego, a także Martę Wierzbicką i Katarzynę Żak. O czym opowiada sztuka?

 

„Co się dzieje kiedy tracimy pracę? Szukamy nowej! Ale droga, którą przemierzamy, aby zdobyć wymarzone stanowisko może być długa i wyboista, a i poszukiwania mozolne. Co robią bohaterowie „Ostrej jazdy”, którzy z dnia na dzień utracili pracę? Postanawiają iść na skróty. Nie chcą walczyć o nową posadę i czekać miesiącami na zatrudnienie. Sami wymyślają sobie zajęcie! Wpadają na karkołomny i dosyć niebezpieczny pomysł – postanawiają zrealizować… film erotyczny. Wszystko wydaje się proste: trzeba tylko zatrudnić odpowiednich „aktorów” i ruszyć z produkcją, która przysporzy im mnóstwo pieniędzy! Wszystko zaplanowane jest w szczegółach…ale jak to w życiu bywa, a w komedii to już na pewno, nie wszystko jest takie jakie na pozór wygląda. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli i bardzo komplikuje, a to z kolei powoduje mnóstwo śmiesznych sytuacji i zabawę aż do łez.”
 

Źródło: Strona internetowa Teatru im. A. Mickiewicza http://www.teatr.cieszyn.pl/repertuar/spektakl-pt-ostra-jazda

 

Po drugiej stronie Olzy 27 stycznia o godz. 17:30 Scena Polska Teatru Cieszyńskiego wystawi sztukę „Amfitrion”. Więcej o spektaklu można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów: http://www.visitcieszyn.com/cieszyn-na-weekend-5-stycznia---6-stycznia-2019.

 

Bardzo ciekawą propozycję dla widzów ma Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20) o 19:00 26 stycznia, gdzie Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego wystawi monodram „Usta Weroniki – zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak”. Organizatorzy tak opisują spektakl:

 

„Monodram w wykonaniu Joanny Gruszki i w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego.
To niezwykłe wyznanie życia wielkiej pisarki, osoby głęboko wierzącej, którą los stawiał wobec bardzo trudnych wyborów, pisarki, której życie i twórczość stało się dla wielu wzorcem "prawdziwego Polaka" - katolika, ale także przykładem człowieka, który w nieludzkich czasach, zachowując swój konserwatywny światopogląd nie odstępuje od bycia wiernym ludzkiej przyzwoitości i poczuciu bycia prawdziwym chrześcijaninem. Autor tekstu - Artur Pałyga - nakreślił portret wewnętrzny Zofii Kossak, która sama, za życia starannie unikała wszelkich zapisów na temat swoich emocji, przeżyć i osobistych wyznań. Jest to portret osoby pięknej, ale także pełnej wewnętrznych rozterek, sprzeczności, poczucia tragizmu. Wątkiem, którym szczególnie zajął się autor, jest sprawa stosunku pisarki do Żydów, relacji przez którą pisarka stanęła z jednej strony w ogniu krytyki, a z drugiej stałą się odniesieniem dla wielu postaw prawicowych i narodowych. Joanna Gruszka kreująca postać Zofii Kossak, stworzyła postać prawdziwą. Zadanie, które postawił przed aktorką autor - Artur Pałyga i reżyser - Bogusław Słupczyński, było bardzo wymagające.”

 

Źródło: Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego http://studio-sztuki.pl/

 

Jednak nie tylko teatrem Cieszyn stoi. Miłośników sztuk wizualnych zapraszamy do:

Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie trwa wystawa fotografii Zbigniewa Stolarskiego „Miasto w światłocieniu, piękno tkwi w szczegółach – Cieszyn po stu latach” zorganizowana w ramach miejskich obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.

Galerii „Przystanek Grafika” w Muzeum Drukarstwa na wystawę plakatów Justyny Jędrusek, młodej i zdolnej absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, filii w Cieszynie

Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego, gdzie prezentowana jest fotografia otworkowa – wystawa prac Antona Svrčka.

 

A spragnionych muzycznych wrażeń w klimatycznych wnętrzach zachęcamy do wizyty w Cafe Muzeum. 27 stycznia, w niedzielę, o godz. 16:00 rozpocznie się tam koncert „Kolędy i standardy świąteczne z Christmas friends”. Zaśpiewa Laura Brol, na fortepianie zagra Adam Farna.

Przypominamy również, że wszystkie aktualne wydarzenia opisywane są również na oficjalnej stronie facebookowej miasta: Cieszyn robi wrażenie https://www.facebook.com/CieszynRobiWrazenie/. Dołączcie do nas i bądźcie na bieżąco!

 

 

 

Zdjęcia: Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego http://studio-sztuki.pl/

Teatr im. A. Mickiewicza http://www.teatr.cieszyn.pl/
i materiały pochodzące z Wiadomości Ratuszowych.

 

 
 

POWRÓT

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.