Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 8 lutego - 10 lutego 2019

Nadchodzący weekend jest o tyle wyjątkowy, że nasze latorośle rozpoczynają zimowy wypoczynek! Choć ferie to doskonały czas na to, by odwiedzić Cieszyn, również miejscowi nie będą się nudzić. Do naszego miasta zawita wielka kolejna gwiazda, będzie można także podziwiać interesujące wystawy w wielu miejscach Cieszyna. To również – UWAGA, MIESZKAŃCY! - ostatni moment, by zagłosować na wybrany projekt Budżetu Obywatelskiego!

 

10 lutego w Teatrze im. A. Mickiewicza wystąpi Anna Maria Jopek. Jak możemy przeczytać na stronie Teatru:

 

Anna Maria Jopek - wokalistka, songwriterka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka.

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawa w klasie fortepianu. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewu uczyła się prywatnie u legendarnej prof. Darii Iwińskiej (wcześniej nauczycielki ojca AMJ, Stanisława Jopka, który też był śpiewakiem). Jako pianistka debiutowała mając zaledwie 12 w cyklu koncertów dla dzieci w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Natomiast jako wokalistka debiutowała na Festiwalu Piosenki w Białorusi "Słowański Bazar", gdzie otrzymała osobistą nagrodę Michela Legranda (przewodniczącego jury festiwalu).

Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce miała zaszczyt śpiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą czy Wojciechem Młynarskim. Na światowych scenach z takimi artystami jak m.in. Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa czy Gonzalo Rubalcaba. W 2017 w noworocznym koncercie telewizyjnym spontanicznie wystąpiła też w duecie ze Stingiem.

Śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo w Hamer Hall w Melbourne. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

 

Więcej informacji: http://teatr.cieszyn.pl

Bilety: http://bilety.teatr.cieszyn.pl/buy/default/spectacle/475

 

 

Miłośnicy sztuk pięknych również nie będą się nudzić. Na Zamku Cieszyn można podziwiać wystawę „Co siedzi w głowach projektantek”:

 

Chcemy, czy nie chcemy, ale świat w dużej mierze jest zaprojektowany. Za przedmiotami, których codziennie używamy kryją się ich autorzy, a nierzadko autorki! Najczęściej nie znamy ich nazwisk, ani miejsc, z których pochodzą. A tym bardziej nie wiemy co siedzi w ich głowach i jak rodzą się nowe pomysły. Ale wiemy, że przemysłowa historia regionu – bez udziału projektantek – byłaby zupełnie inna.

 

Wystawa jest spotkaniem z projektantkami i promotorkami dobrego projektowania, pochodzącymi z regionu lub zawodowo z nim związanymi. Część z nich to już prawdziwe ikony, a zarazem osoby, które tworzyły naszą codzienność. Pozostałe – te, które działają współcześnie – dopisują kolejne rozdziały historii. Warto je poznać! A bohaterkami tej opowieści są: Wanda Telakowska, Wiesława Gołajewska, Irena Kaniewska, Jadwiga Husarska–Sobina, Agnieszka Fujak, Maja Ganszyniec oraz Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka (TUKEJ). Wystawę w Zamku Cieszyn można oglądać do 24 lutego 2019. 

Inne wystawy, które w tym czasie będą dostępne dla zwiedzających w Cieszynie, to m.in.:

„Cztery pory roku” – fotografia górska Leszka Danelczyka. Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego

„Cieszyńska Wenecja prezentuje: ekspozycja malarstwa, ceramiki, szkła”. Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji

Wystawa fotografii Zbigniewa Solarskiego „Miasto w światłocieniu, piękno tkwi w szczegółach – Cieszyn po stu latach”. Galeria wystaw czasowych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Zapraszamy!

 

Mieszkańcom przypominamy o głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego 2019. Wszystkich tych, którzy nie oddali jeszcze swojego głosu na wybrany projekt, gorąco zachęcamy do zaznajomienia się z ich szczegółami na stronie www.cieszyn.budzet-obywatelski.org i zdecydowania, które zadania powinny zostać zrealizowane. Na głosowanie poświęcicie tylko chwilę, a z efektów będziecie cieszyć się przez kolejne lata!

 

Klik! -> www.cieszyn.budzet-obywatelski.org

 

Zdjęcia:

Teatr im. A. Mickiewicza: http://teatr.cieszyn.pl/repertuar/anna-maria-jopek

Zamek Cieszyn: http://www.zamekcieszyn.pl/pl/artykul/co-siedzi-wi-glowach-projektantek--1107

Cieszyn Budżet Obywatelski 2019: https://cieszyn.budzet-obywatelski.org/

 

 
 

POWRÓT

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.