Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 11-13.09.2020

Tęsknicie za koncertami na żywo? Mamy dobrą wiadomość :) Już niebawem w Cieszynie wystąpi aż dziewięciu artystów z różnych części świata w ramach projektu before Yass!, który jest jednocześnie zapowiedzią pełnowymiarowego festiwalu @Yass Festival Cieszyn 2021. To oczywiście nie wszystkie propozycje, które ma do zaoferowania nasze miasto. 

PIĄTEK
11 września, godz. 19.00 Tramwaj Cafe zaprasza: Lucas Laufen akustycznie! (Tramwaj Cafe)

11 Września, godz. 16.30 Kartezjusz: racjonalizm i narodziny nowoczesności (Sala konferencyjna Książnicy Cieszyńskiej)

11-20.09 września, Yass! Festiwal (Cieszyn)

SOBOTA

12 września, godz. 10.00 Klub Młodego Rękodzielnika (Pracownia Galimatias)

12-13 wrzesnia godz. 10:00  Retro Rewind Party (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)

12.09 września 9.00 Dobra Pani z Kończyc - rajd rowerowy śladami hrabiny Thun  (zbiórka o godz: 09.00 na rynku w Cieszynie) 

12.09, godz. 16.00 CKS Piast - MKS Promyk Golasowice (Stadion sportowy przy al. J. Łyska 21)

NIEDZIELA

13 września, godz. 14.00 Przewodnik czeka! Bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem PTTK  (zbiórka przy Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Cieszyn)

WYSTAWY

do 21 listopada rozMYwani# Literatura polska na Zaolziu (Książnica Cieszyńska)

do 27.09 Malarstwo intuicyjne (COK "Dom Narodowy")

PIĄTEK

11 września, godz. 19.00 Tramwaj Cafe zaprasza: Lucas Laufen akustycznie! (Tramwaj Cafe)

/plakat FB/

Najwyższy czas pożegnać lato! Tramwaj Cafe oraz organizatorzy Yass Festival Cieszyn zapraszają na akustyczny koncert, podczas którego wystąpi Lucas Laufen. 

Australijczyk, który postanowił odmienić swoje życie o 180 stopni i przeniósł się do Berlina, zaprezentuje materiał z niedawno wydanej płyty zatytułowanej „I know where silence lives”. Koncert na placu teatralnym przed Teatrem im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz kawiarnią Tramwaj Cafe będzie okazją do spokojnego, muzycznego pożegnania lata, a także chwili refleksji na temat smutku, izolacji, wolności i wspomnień.

11 września, godz. 16.30 Kartezjusz: racjonalizm i narodziny nowoczesności (Sala konferencyjna Książnicy Cieszyńskiej)

/plakat or./

Po  półrocznej przerwie spowodowanej zagrożeniem epidemicznym Książnica Cieszyńska wznawia zajęcia Akademii Filozoficznej. Spotkania odbywać się będą tradycyjnie w każdy drugi piątek miesiąca (za wyjątkiem grudnia 2020 r.), poczynając już od 11 września, kiedy to o godz. 16.30 odbędzie się szóste spotkanie cyklu, zatytułowane „Kartezjusz: racjonalizm i narodziny nowożytności”. Będzie ono poświęcone omówieniu myśli „ojca nowożytnej filozofii” oraz protoplasty nowożytnego racjonalizmu – René Descartesa. Wykład oraz debata, które poprowadzone zostaną przez dr. Artura Lewandowskiego odbędą się w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Zapraszając wszystkich zainteresowanych, w szczególności uwadze nowych Słuchaczy Akademii polecamy możliwość zapoznania się z dostępnymi online prezentacjami dotychczasowych wykładów Akademii Filozoficznej, obejmującymi zarówno zapisy video, jak również teksty wykładów, materiały źródłowe, pytania porządkujące, interaktywne quizy oraz materiał ilustracyjny. Więcej. 

11-20.09 września, Yass! Festiwal (Cieszyn)

Tęsknicie za koncertami na żywo? Mamy dobrą wiadomość ;) Tej jesieni w Cieszynie wystąpi aż dziewięciu artystów z różnych części świata w ramach projektu before Yass!, który jest jednocześnie zapowiedzią pełnowymiarowego festiwalu @Yass Festival Cieszyn 2021.

PROGRAM
Before Yass!

Piątek, 11.09, Plac Teatralny
19:00 LUCAS LAUFEN (AU)

Piątek, 18.09, Dziedziniec Browaru Zamkowego
19:00 SSKJEGG, 20:00 SONBIRD, 21:00 KAMP!

Sobota, 19.09, Dziedziniec Browaru Zamkowego
19:00 TIM GALLAGHER (UK), 20:00 COALS, 21:00 BITAMINA

Niedziela, 20.09, Dziedziniec Browaru Zamkowego
20:00 RIZI, COOKS + GOŚCIE Więcej 

SOBOTA

12 września, godz. 10.00 Klub Młodego Rękodzielnika (Pracownia Galimatias)

/plakat FB/


Pracownia zaprasza dzieci od 7 do 14 lat na zajęcia w Klubie Młodego Rękodzielnika. - Zaczynamy kolejny rok szkolny kreatywnej zabawy i tworzenia. Klub to cykl spotkań dla dzieci i młodzieży od 6- 14 roku życia w czasie, których poznają podstawy różnych technik rękodzielniczych i wykonują samodzielnie zaprojektowane prace w tych technikach - wyjaśniają organizatorzy, podkreślając - Naszym celem jest rozwój kreatywności i odkrycie radości z samodzielnego tworzenia, a także rozwijanie zmysłów i zdolności manualnych oraz nauka pracy w grupie z akceptacją faktu, że każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby i możliwości. Więcej

12-13 wrzesnia godz. 10:00  (Retro Rewind Party) Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji 

Retro Rewind Party - multiplatformowa impreza retro, organizowana przez czterech zaprzyjaźnionych Youtuberów. Miejsce: Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji Organizator: Youtuberzy: retroSZPUNTAfan, Marecheck RetroMan, Retro Gulasz. Więcej. 

12.09 września 9.00 Dobra Pani z Kończyc - rajd rowerowy śladami hrabiny Thun  (zbiórka o godz: 9.00 na rynku w Cieszynie) 

 

/pixabay/

Zapraszamy na rajd rowerowy śladami hrabiny Thun pod nazwą Dobra Pani z Kończyc. Zbiórka o godz: 9.00 na rynku w Cieszynie. Organizator: TKK PTTK „Ondraszek”w Cieszynie". Więcej

12.09, godz. 16.00 CKS Piast - MKS Promyk Golasowice (Stadion sportowy przy al. J. Łyska 21)
 
/plakat. orf./

Zapraszamy wszystkich kibiców na spotkanie 8 kolejki Klasa A gr. I (Podokręg Skoczów) - sezon 2020/2021. CKS PIAST zmierzy się z drużyną LKS Promyk Golasowice. Z powodu pandemii COVID-19 Ilość wejść ograniczona do 300.Więcej

NIEDZIELA

13 września, godz. 14.00 Przewodnik czeka! Bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem PTTK  (zbiórka przy Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Cieszyn)

/pixabay/

Zapraszamy wszystkich chętnych turystów (a także mieszkańców!) na cotygodniowy spacer po mieście. Przewodnik będzie oprowadzał chętnych po najważniejszych miejscach - wrzesień / 13, 20, 27 Więcej

WYSTAWY

do 21 listopada rozMYwani# Literatura polska na Zaolziu (Książnica Cieszyńska)

fot. plakat org./

28 lipca 2020 r. minęło sto lat od podziału Cieszyna między Polskę a Czechosłowację. Tego dnia, symbolicznie, Książnica Cieszyńska otworzyła swoją nową wystawę Więcej. 

do 27.09 Malarstwo intuicyjne (COK "Dom Narodowy")

  
/plakat org./

Z okazji jubileuszu w Domu Narodowym można obejrzeć dwie wystawy przygotowane przez CTF. 

Do 27 września w Galerii 12 można zobaczyć ekspozycję zatytułowaną „Prezentacje 2020”. Swoje prace prezentują: Klaudia Bargiel, Czesław Biernat, Kazimierz Branny, Piotr Broda, Marek Caputa, Jerzy Chachlowski, Damian Dąbrowski, Dariusz Dziadek, Jan Gach, František Glombek, Janusz Josiek, Jolanta Kubica, Tadeusz Maciejiczek, Jacek Góralik, Sebastian Jurga, Michał Kuzyk, Ryszard Stawowy, Jerzy Pustelnik, Julia Rychlik, Renata Zięba, Agnieszka Walica i Krzysztof Woźniak. Z kolei w Galerii Ceglanej czeka na nas wystawa „Odbitki z historią”. Zapraszamy! Więcej.

PRZYPOMINAMY

Wrzesień, Ruszyły zajęcia w COK! Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"

Od września w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” powróciły popołudniowe zajęcia artystyczno-kulturalne „COK jest OK!”. Oferta dla naszych mieszkańców i gości jest bardzo bogata, jest w czym wybierać - zobaczcie sami.Więcej

 

 
 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.