Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 11-14 czerwca

Zbliża się weekend, tym razem nieco dłuższy dla osób, które tak zaplanowały wolny czas, by wydobyć z niego jak najwięcej. Póki co pogoda nas nie rozpieszcza, ale jesteśmy pewni, że lada moment również i to się zmieni. Nie traćmy więc dobrego humoru i ochoty na aktywność, bo przed nami spora dawka ciekawych propozycji. 

Na początek zapraszamy Was do udziału w zabawie, która z pewnością doda wszystkim sporo energii i sprawi, że na długo pozostanie w naszej pamięci. A wszystko za sprawą zdjęć i akcji #zawszebędziecieszyn 

Ciekawi? W takim razie wpadajcie do Cieszyna (a jeśli już z nami jesteście – to ruszajcie w miasto), róbcie zdjęcia i oznaczajcie je hasztagiem #zawszebędziecieszyn. Następnie swoje zdjęcia opublikujcie na Facebooku lub Instagramie. Opublikowany post pokażcie w Cieszyńskim Centrum Informacji (Rynek 1) i odbierzcie upominek. Ruszajcie do zabawy. Jesteśmy pewni, że to będzie fajna przygoda, wypełniona po brzegi wspomnieniami zebranymi na bardzo długi czas. Akcja trwa od 11 czerwca do 31 sierpnia. Więcej informacji o wydarzeniu oraz regulamin znajdziecie TUTAJ. 


Po aktywnym dniu zachęcamy Was do chwili relaksu przy dźwiękach zespołu TOKKA, który wystąpi 12 czerwca o godzinie 19.00 na profilu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy". Koniecznie więc zajmijcie wygodne miejsca w Waszych fotelach i dołączajcie do transmisji. Komentujcie, lajkujcie, bawcie się z nami. Jesteśmy pewni, że Sabina Broda i Sławomir Warsiński - współtworzący duet TOKKA – oczarują Was swoimi autorskimi utworami z pogranicza jazzu, soulu oraz popu. Przekonajcie się sami, ile w nich pasji i pragnienia, by przekazać nam swoje prawdziwe emocje. 

Pamiętajcie, że transmisja jest darmowa, jeśli jednak macie ochotę możecie wpłacić kilka złotych na zbiórkę Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego dla Szpitala Śląskiego! Zainteresowani? – czytajcie więcej TUTAJ

fot. FB

Jeśli zastanawiacie się, co zrobić z tak pięknie rozpoczętym dniem – podpowiadamy – nie ma to jak spacer. Nieważna jest pora dnia, bo Cieszyn robi wrażenie  zawsze i w każdym zakątku miasta.

Po tak długiej i nieplanowanej przerwie, można nareszcie wspiąć się na taras widokowy Wieży Piastowskiej i zajrzeć do Rotundy. Najstarsze zabytki Śląska Cieszyńskiego są już otwarte dla odwiedzających. Czy wiecie, że wszystko zaczęło się właśnie na Wzgórzu Zamkowym? Pierwotny drewniany gród w XIV w. zastąpiono murowanym gotyckim zamkiem książęcym, który został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Habsburgowie przebudowali całą Górę Zamkową w 1840 r., pozostawiając kilka dawnych obiektów wkomponowanych w zieleń parku. Wieża Piastowska z XIV w. ma 29 m i wejście na nią jest po prostu obowiązkowe. 

To jeszcze nie koniec naszych weekendowych propozycji. I choć wiemy, że weekend to czas totalnej laby, jednak osoby, które mają w planach rozpoczęcie studiów na kierunkach związanych z muzyką, lub chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne i instrumentalne, a trudno im samym ocenić poziom umiejętności - mogą skorzystać z okazji i zaprezentować swój talent przed profesjonalistami. Brzmi fajnie? Pewnie, że tak. Tym bardziej, że na przesłuchania on-line zaprasza Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ Cieszyn.

Co należy zrobić? Po pierwsze przygotować nagranie, wybrać jednego z wykładowców i przesłać do niego próbkę swoich umiejętności! WSiNoE oferuje bezpłatne konsultacje. Czekają na Was: dr Marcin Żupański, dr hab. Aleksandra Zeman, dr hab. Bartosz Jaśkowski,  prof. dr hab. Tomasz Spaliński oraz dr Ewa Bogdanowicz. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów - zaglądacie TUTAJ.

 

Zachęcamy również do tego, by odwiedzić prezentowane w Cieszynie - wystawy. Do 26 czerwca mamy okazję zobaczyć wystawę Urszuli Kluz-Knopek "Połączenie nie zostało zerwane" (Galeria 12)

fot. org.

miejsce: Galeria 12, Rynek 12, Cieszyn
wystawa: do 26.06.2020 
od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00. 
Zapraszamy na zwiedzanie indywidualne, w galerii obecna będzie kuratorka a w piątki 14.00-16.00 Artystka. 
Zwiedzanie będzie się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

"Patrzę na swoje dłonie i widzę jego. Mamy ten sam karłowaty kształt palców, zgrubiałe kostki, twarde paznokcie. Coraz rzadziej widzę cień taty za oknem, coraz częściej na sobie. Jakby zmienił miejsce zamieszkania."

Minęło 16 miesięcy od śmierci mojego taty. To jakieś 487 dni uczenia się życia z miłością, gdy tej drugiej osoby już nie ma. Był czas, gdy widywałam go za oknem, gdy słyszałam jego oddech w pokoju. Później odnajdywałam go na sobie w tym samym kształcie kciuków i pieprzyku pod łokciem. Gdzieś na wysokości drugiego miesiąca przychodził do mnie w snach. Czekałam na nie, choć czasem były to koszmary. Nawet letnie wakacje straciły swoją beztroskę bez zapachu jego potu zmieszanego z wonią skoszonej trawy (wcześnie nie wiedziałam, że było to dla mnie tak ważne). Każdy miesiąc, każdy tydzień, ba! czasem nawet każda chwila objawia nowe oblicze żałoby, uczy doświadczania braku, wypełniania „nie ma". Okazało się, że żałoba nie jest czymś, co przychodzi z zewnątrz, na co można się natknąć, spotkać, znaleźć. Żałobę się tworzy, jest aktem kreacji i jak miłość ma swoje różne oblicza, które w zależności od czasu i okoliczności ujawniają się na różne sposoby. Żałoba się nie kończy. 

Ta wystawa to wizualna opowieść o tęsknocie po stracie bliskiej osoby. Żałoba traktowana jest tu jako etap, jako konsekwencja miłości. Połączenie nie zostało zerwane to próba opowiedzenia o tym trudnym, lecz ważnym okresie w życiu w sposób otwarty i bez lęku.

Urszula Kluz-Knopek artystka wizualna, doktora sztuki i inżynierka informatyki. W swojej twórczości podejmuje problemy związane z relacją natury i kultury, opresyjności kultury popularnej, postrzegania śmierci naturalnej w kontekście wirtualnego życia. Autorka wystaw indywidualnych: Keep away from fire (2013), Wiosennie (2015), Zmierzch (2017), Latający Dom Dobrej Śmierci (2017), PlayDead.info (2019). Autorka będącej obecnie w przygotowaniu książki PlayDead. WIĘCEJ INFORMACJI

Wpadajcie również do Zamku Cieszyn - do 28 czerwca na Was Graduation Projects.

fot. mat/pras

Wystawa pokazuje prace dyplomowe absolwentów kierunków projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. To uczestnicy międzynarodowego przeglądu „Graduation Projects 2019”. Dyplomy były oceniane w dwóch kategoriach: 2D – grafiki użytkowej (w tym projektowania stron internetowych, użytkowych projektów aktywnych, czy aplikacji ekranowych) oraz 3D – wzornictwa przemysłowego (z uwzględnieniem tkanin, ubioru, szkła lub ceramiki). Międzynarodowe jury zdecydowało, kogo zaprosić na wystawę. Tym razem wybrało trzydziestkę dyplomantów z grona 289 zgłaszających swoje prace. Zapraszamy codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10.00-17.00. Wystawę przywracamy do 28 czerwca. WIĘCEJ INFORMACJI

Koło tej wystawy również nie możecie przejść obojętnie, a mowa o Jumbo Kenia /wystawa fotografii w Galerii Ceglanej

fot. mat/pras

Wystawa jest efektem spełnionych przed laty podróży autorów do Kenii (Jerzy Chachlowski w 2011 r. i Ryszard Stawowy w 2007), w których niezwykłym przeżyciem był fotograficzny udział w safari na terenach rezerwatów Tsavo East i Masai Mara oraz wizyty w wioskach Masajów i Samburu. Przekazanie pełni egzotyki słowem i obrazem nie jest możliwe i w żaden sposób nie zastąpi osobistego udziału w przygodzie, która uświadamia, jak krucha jest dzika przyroda pod wpływem ekspansji człowieka. Autorzy wystawy są członkami Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego i swoje prace o różnorodnej tematyce prezentowali na wystawach m.in. w Cieszynie, Czeskim Cieszynie, Havirzowie, Pawłowicach, Skoczowie.

Indywidualne zwiedzanie wystawy z zachowaniem środków bezpieczeństwa będzie możliwe w godzinach pracy Domu Narodowego do 30 czerwca w Galerii Ceglanej na parterze Domu Narodowego w Cieszynie.  WIĘCEJ INFORMACJI

Zapraszamy do Cieszyna :) 

 

 
 

POWRÓT

Aplikacja dostępna w App Store i Google Play!

Aplikacja Google Play Aplikacja App Store


Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.