Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 13.09-15.09

Przed nami upragniony weekend. Jedno jest pewne - z nami w Cieszynie nie będziesz się nudzić. W mieście nad Olzą wrażeń i muzyki będzie pod dostatkiem. Nie zabraknie również aktywności i sportowych zmagań. Zapraszamy do lektury zapowiedzi weekendowych i... ma się rozumieć do wspólnego weekendowego czasu. 

Co nas czeka?

 

PIĄTEK

13-15.09 g. Ratownicze Mistrzostwa Polski Cieszyn 2019 (Rynek, Hala Widowiskowo – Sportowa, Wzgórze Zamkowe)

13.09, g. 18.00 PREZENTACJE CTF 2019 (Galeria 12, COK "Dom Narodowy")

13.09, g. 18:00 XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”: Dźwięki Sacrum” (Kaplica SS Boromeuszek)

13.09, g. 19:00 Koncert LAO CHE (Teatr im. Adama Mickiewicza)

13.09, g. 20 Kinga Rataj - Koncert Fado Otwarty Klub Browaru Zamkowego

 

SOBOTA

14-15.09, g. 10:00, 11:30 oraz 13:00.Europejskie Dni Dziedzictwa (pracowni pana Jerzego Wałgi w Cieszynie)

14.09, g. 10.00 -16.00  PullUpDay

14.09, g. 12:00 3. Festiwal Organizacji Pozarządowych (Rynek)

14.09, g. 17.00 BAJKOWY CIESZYN – CINOMATOGRAPH - prowadzenie Mariola i Grzegorz Ptak (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)

14.09, 18:00 XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”: „Aleksander Teliga – 35 lat na scenie. Koncert Galowy” (Teatr im. Adama Mickiewicza)

14.09, g. 20.00 Pink Floyd Forever / Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn

 

NIEDZIELA

15.09, g. 10:00 "Dzień Maratończyka" - wycieczka rowerowa (zbiórka na Rynku)

15.09, g. 10.00 Wycieczka rowerowa pt.: „Ród Wilamowskich – co pozostało?”(zbiórka Rynek)

 

 

PIĄTEK

Ratownicze Mistrzostwa Polski Cieszyn 2019 

/fot. org./

Od 13-15 września kilkadziesiąt zespołów ratowniczych i młodzieżowych pojawi się w Cieszynie w dniach 13-15.09 w ramach Ratowniczych Mistrzostw Polski, organizowanych przez Miasto Cieszyn i stowarzyszenie Fluo Team.

Uczestnicy Mistrzostw zmierzą się w 24 zadaniach rozlokowanych na terenie Miasta Cieszyna. Większość z nich będzie można obserwować z bliska. Największą atrakcją Mistrzostw, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie symulacja zdarzenia masowego, które w tym roku będzie przeprowadzone na ul. Hajduka na wysokości Galerii Stela. Zmagania ok. 150 ratowników i strażaków z całej Polski będzie można obserwować z wiaduktu na ul. Kolejowej.

Wypadek samochodowy, zatrzymanie krążenia... – z tym wszystkim mierzyć się będą uczestnicy Ratowniczych Mistrzostw Polski, które już za kilka dni rozpoczną się w Cieszynie. W ciągu trzech dni, kilkadziesiąt zespołów z całej Polski zmierzy się w zadaniach pozorujących wypadki, urazy i nagłe zachorowania. Główną rola Mistrzostw jest trening umiejętności ich uczestników, ale również mieszkańcy będą mogli skorzystać z organizacji imprezy.

W piątek 13 września pragniemy zaprosić mieszkańców Cieszyna i turystów na płytę rynku w Cieszynie. - Oprócz nauki pierwszej pomocy i pojazdów ratowniczych, znajdą tam również stanowiska bezpłatnych badań profilaktycznych. Dla najmłodszych najwięcej atrakcji zaplanowaliśmy na sobotę 14.09. na Wzgórzu Zamkowym - będzie okazja wdrapać się na ściankę wspinaczkową, poskakać na trampolinie, a także zapozować do zdjęcia z policyjnym Sznupkiem. To oczywiście tylko atrakcje dodatkowe, które będą towarzyszyć zmaganiom ratowników - komentuje Filip Fluder, dyrektor mistrzostw. Spośród licznych pozoracji, organizatorzy szczególnie zachęcają by w piątek w godzinach nocnych podejrzeć działania strażaków i ratowników na terenie Campingu „Olza” oraz na torze sprawnościowym na Al. Łyska. W sobotę zadania rozlokowane będą m.in. na ul. Głębokiej, na Wzgórzu Zamkowym, „Pod Wałką, a najciekawsze zadanie, w którym padną strzały, pojawi się ponownie na ul. Hajduka. Więcej informacji: KLIK. 

 

PREZENTACJE CTF 2019 

/plakat org./

Kolejna edycja sztandarowej wystawy Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego już 13 września o godz. 18.00. . Charakter wystawy jest od lat niezmienny. Jest różnorodna tematycznie i stylowo. Pokazujemy najlepsze co mamy. W tym roku biorą udział: Tadeusz Maciejiczek; Ryszard Stawowy; Renata Zięba; Piotr Broda; Michał Kuzyk; Mariola Bitner; Marek Caputa; Klaudia Kupczok; Kazimierz Branny; Jolanta Kubica; Jerzy Pustelnik; Jerzy Chachlowski; Janusz Josiek; Jan Gach; Henryk Chmiel; Dariusz Dziadek; Damian Dąbkowski; Czesław Biernat; Anna Sznajder; Agnieszka Walica; Julia Rychlik

gościnnie Monika Mol ze swoimi stylizacjami na zdjęciach autorstwa: Julii Rychlik, Michała Kuzyka oraz Ady Mojcho, Tomasza Donocika, Mirosława Wiśniewskiego i Jířího Barneya Černohorského.

Monika Mol nie fotografuje a mimo to z fotografią spotyka się bardzo często. Tworzy niesamowite stylizacje poprzez dobór strojów, malowanie twarzy i ciała, buduje scenografię a nawet całe plany zdjęciowe. Tworzy atmosferę sesji fotograficznych także swoją osobowością. Autorka wielu pomysłów a od niedawna bliska Cieszyńskiemu Towarzystwu Fotograficznemu. To za jej namową i poniekąd jej staraniami powstał projekt „Z aparatem po teatrze”, który zaowocował wieloma wspaniałymi zdjęciami. Pięknie przygotowane przez p. Monikę modelki, w strojach z epoki, we wnętrzach jednego z najpiękniejszych budynków Cieszyna można oglądać także na tegorocznych prezentacjach. Więcej informacji: KLIK. 

 

Dźwięki sacrum

/plakat org./

Już 13 września o godz. 18.00 wystąpi Zespół Wokalny TRE DONNE: Halina Teliga - fortepian; Marcin Hałat - skrzypce; Aleksandra Hałat - fortepian; Grażyna Durlow - słowo

W muzycznym dialogu wokalno-instrumentalnym spotkają się muzycy, którzy zaprezentują Państwu najpiękniejsze przeboje muzyki sakralnej. SACRUM połączą subtelnie także z PROFANUM, tworząc cudowny wieczór, pełen klimatu, uniesień, emocji i przeżyć. Bo składać się on będzie z utworów, których wciąż chcemy słuchać. W programie znajdą się m.in. Ave Maria Donizettiego, Gounoda, Schuberta, Alleluja Mozarta, Panis Angelicus Francka i słynne Pie Jesu z Requiem Webbera - twórcy przebojów musicalowych, a także urzekająca muzyka skrzypcowa. I jeszcze - rzadko spotykany w przestrzeni sakralnej instrument, które zabrzmi tu z pewnością zjawiskowo - fortepian.

Czas trwania koncertu: 1 godzina 20 minut (bez przerwy). Cena biletu: 15 zł Więcej informacji: KLIK

 

Lao Che

/plakat org./

Na nowej płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Za produkcję płyty ponownie odpowiada Piotr "Emade" Waglewski oraz Filip "Wieża" Różański. Do zespołu dołączył nowy muzyk - Karol Gola (saksofon barytonowy, klawisze, flet) znany między innymi z zespołów Pink Freud czy Jazzombie.

Tytułowa „Wiedza o Społeczeństwie” to saga o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi – ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy Człowieka, Polaka, Ziemianina."

Rafał Borycki - bas, wokal; Mariusz Denst - sampler, wokal; Hubert Dobaczewski - wokal, gitara; Maciek Dzierżanowski - instrumenty perkusyjne, Sammler, wokal; Michał Jastrzębski – Szwed - perkusja; Karol Gola- saksofon, flet, klawisze; Filip Różański - instrumenty klawiszowe, wokal. To wszystko już 13 września o godz. 19.00. Więcej informacji: KLIK

 

Kinga Rataj - Koncert Fado 

/fot. https://www.facebook.com/OtwartyKlubBrowaru/photos/gm.628518437676180/2418014968276375/?type=3&theater/

 

Powiew portugalskiego klimatu w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego Cieszyn już 13 września o godz. 20.00. Zapraszamy na koncert muzyki fodo w wykonaniu KINGA RATAJ!

Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie „Śpiewać każdy może” w krakowskiej Rotundzie.  Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Głowna Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42.Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco.  Więcej informacji KLIK: 

 

SOBOTA

 

Europejskie Dni Dziedzictwa (pracowni pana Jerzego Wałgi w Cieszynie)

/fot. W. Wandzel/

/plakat org/

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy 14-15 września do pracowni pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej lokalnie cieszynką. Oprowadzanie zorganizowane w ramach Weekendu Otwartych Pracowni odbędzie się w sobotę i niedzielę, w trzech turach: o godz. 10:00, 11:30 oraz 13:00.

Odwiedzający dowiedzą się, na czym polegają umiejętności szyftarskie, a także poznają dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu. W ramach wydarzenia zwiedzą również założoną z inicjatywy twórcy Izbę Cieszyńskich Mistrzów, prezentującą sylwetki wybitnych rzemieślników regionu. Tradycje wyrobu broni w cieszyńskim mają swe korzenie w 2. połowie XVI stulecia, a kunszt, z jakim broń ta była wykonywana, przyniósł rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Cieszyńscy rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej, tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące. Więcej informacji: KLIK.

 

PullUpDay

/plakat org./

14 września w godz. od 10.00-16.00 na cieszyńskim Rynku odbędzie się wydarzenie PullUpDay - podciąganie na drążku. Wydarzenie ma zasięg ogólnoświatowy i jest organizowane z myślą o promocji zdrowia i spędzaniu wspólnego czasu z rodziną. Tegoroczna już duga edycja w naszej okolicy, planowana jest w oprócz w Cieszyna również w: Bielsku i Ustroniu. W 2018 r. w podciąganiu na drążku PullUpDay Polska była na 4 miejscu w rankingu światowej czołówki.

Tegoroczne wydarzenie posłuży dodatkowo zorganizowaniu zbiórki na cel charytatywny: piec do wypalania ceramiki. Praca z gliną rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, wspiera małą motorykę, jest relaksem i terapią. Stowarzyszenie „Być Razem” prowadzi zajęcia bezpłatnie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla rodziców z dziećmi. Po kilkunastu latach piec, który służył dzieciakom zepsuł się, a naprawa jest nieopłacalna. Zakup nowego pieca przekracza możliwości finansowe Stowarzyszenia. PullUpDay to zachęta do aktywności, możliwość pokazania dobrej zabawy i zrobienia czegoś dla innych. Więcej informacji: KLIK.

 

3. Festiwal Organizacji Pozarządowych

/plakat org./

Do zobaczenia 14 września na cieszyńskim Rynku podczas 3. Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Program:

12:00 | Rozpoczęcie imprezy
12.30 | DEBATA Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem, działalność gospodarcza i marketing w NGO" - Sala Ceglana COK
13.30 | Prezentacje organizacji

Program artystyczny dużej sceny na Rynku:
15.00 | El Boudani Mus Band / Maroko
16.00 | AGG - Amatorska Grupa Gitarowa
17.00 | Edyta Cymer z Zespołem (Pop, Rock & Smooth)

Ponadto zapraszamy do odwiedzenia stoisk organizacji pozarząodowych i punktów gastronomicznych (placki ziemniaczane, grochówka i kołacze). Więcej informacji: KLIK

 

 

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”: „Aleksander Teliga – 35 lat na scenie. Koncert Galowy”

/plakat org./

 

14 września, godz. 18.00, Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie

KONCERT GALOWY
ALEKSANDER TELIGA – 35 LAT NA SCENIE
Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej i 60. rocznica urodzin Aleksandra Teligi

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii im. L. Janáčka w Ostrawie
Aleksander Teliga – bas
Justyna Dyla – sopran
Bernadetta Grabias – mezzosopran
Leonid Shoshyn – tenor
oraz:
Magdalena Abłażewicz - sopran, Iryna Haich - sopran, Julia Miękiszewska - sopran, Agnieszka Panas - sopran, Karolina Maria Stempniewska - sopran, Urszula Bielenia - mezzosopran, Emilia Rabczak - mezzosopran, Emilia Sakowicz - mezzosopran, Agnieszka Zińczuk - mezzosopran, Zbigniew Biliński - tenor, Krzysztof Hrycyszyn – tenor, Piotr Strzodka - tenor, Krzysztof Gryniewicki – baryton, Paweł Brol - bas, Grigory Shostak – bas.

Małgorzata Mendel – prowadzenie

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenia Via Musica. Więcej informacji: KLIK

 

Pink Floyd

/plakat https://www.facebook.com/OtwartyKlubBrowaru/photos/gm.480885996070775/2415379891873216/?type=3&theater/

 

Już 14 września, o godz. 20.00 muzyka Pink Floyd na żywo w klimatycznej piwnicy Otwartego Klubu Browaru Zamkowego Cieszyn w wykonaniu PINK FLOYD Forever, czeskiego zespołu pochodzącego z Ostravy!

Zespół powstał w 2014 roku jako hołd dla psychodelicznej, postępowej brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd. Celem zespołu jest jak najlepsza interpretacja muzyki Pink Floyd w wersjach studyjnych, wzorując się na czteroosobowym składzie Pink Floyd z lat 60 i 70. Więcej informacji: KLIK.

 

NIEDZIELA 

 

"Dzień Maratończyka" - wycieczka rowerowa -  „Ród Wilamowskich – co pozostało?”

/fot. org./

Turystyczny Klub Kolarski „Ondraszek” w Cieszynie zaprasza na wycieczkę rowerową pt.: „Ród Wilamowskich – co pozostało?”
Wycieczka odbędzie się 15.09 o godz.: 10.00 (zbiórka Rynek w Cieszynie) lub godz.: 11.30 (zbiórka Rynek w Skoczowie).
Przed uczestnikami spotkanie z historykiem Panią Haliną Szotek, a także zwiedzanie Wilamowic.
Trasa wynosi tam i powrót około 50 km. Wycieczkę poprowadzi Przodownik Turystyki Kolarskiej Andrzej Warpechowski. Zapraszamy. Więcej informacji: KLIK

 

 
 

POWRÓT

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.