Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 15-17 maja

Przed nami upragniony weekend, co prawda jeszcze nie tak obfity w wydarzenia, jakbyśmy tego chcieli, ale i na nie w końcu przyjdzie pora. Proponujemy, by nadchodzące dni rozpocząć domowym graniem w towarzystwie zespołu Rastafajrant. Znaleźć chwilę, by poznać ukryte na dawnej fotografii życie codzienne w Cieszynie końca XIX w.  i z entuzjazmem wyruszyć na spacer, ciesząc oko najpiękniejszymi zabytkami miasta.

Na początek Domowe granie - Rastafajrant (Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”) - transmituje live

fot. FB

15.05, g. 19.00 

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na cykl koncertów NA ŻYWO w Waszych domach. W każdy kolejny piątek o godzinie 19.00 na profilu Ośrodka Kultury w serwisie Facebook transmitowane będą NA ŻYWO Domowe koncerty naszych lokalnych artystów związanych z Cieszynem!

Rastafajrant

Zespół został założony w 2015 roku. Grupa ma na swoim koncie ponad 200 koncertów klubowych i plenerowych w Polsce i za granicami. W czerwcu 2017 roku zespół wygrał ogólnopolski plebiscyt organizowany przez "Reggaenwalde Festiwal" oraz zagrał na imprezie towarzyszącej otwarciu Mistrzostw Europy UEFA EURO U-21. W marcu 2018 Rastafajrant wystąpił na zaproszenie Farben Lehre jako jeden z gości legendarnej trasy "Punky Reggae Live" koncertując wspólnie z Farben Lehre, Gutkiem (Indios Bravos), The Analogs i Big Cyc. W 2018 i 2019 roku Rastafajrant na zaproszenie grupy KULT wystąpił na "Pomarańczowej Trasie" grając koncerty m.in. w katowickim Spodku, Arenie Gdynia czy warszawskiej Stodole. Muzycy dotychczas dzielili scenę m.in. z KULTem, Perfectem, Cleo, Myslovitz, Big Cyc, Maleo Reggae Rockers, Farben Lehre, KSU, LOKA, Anią Rusowicz, The Analogs, GaGa/Zielone Żabki, Mike Love, Scum Of Toytown i wieloma innymi.

A więc… Zajmijcie wygodne miejsca w Waszych fotelach i dołączcie do transmisji! Komentujcie na bieżąco, a artyści na pewno odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania nawiązując bezpieczną, wirtualną interakcję!

Transmisja jest zupełnie darmowa! Ale jeśli tylko macie ochotę możecie wpłacić kilka złotych na zbiórkę Cieszyńskiej Fundacji Zdrowia dla Szpitala Śląskiego! Zbiórkę znajdziecie pod tym adresem: https://pomagam.pl/en9pch99 #ZOSTAŃwDOMU i #WspierajPolskichArtystów WIĘCEJ

 
Po dobrej muzyce przyszedł czas na wystawę pt. „Ukryte na dawnej fotografii. Życie codzienne w Cieszynie końca XIX w.  do lat 30 XX w.” (Muzeum Śląska Cieszyńskiego - sala wystaw czasowych)

 

fot. MŚC

Zapraszamy Państwa do zwiedzenia wystawy w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego:

od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 -14.00

środa i piątek 12.00 -15.00

w poniedziałki - nieczynne

Temat cieszyńskiej codzienności ukrytej na dawnej fotografii stał się pretekstem do odmiennego spojrzenia na zdjęcia często znane, publikowane wcześniej w książkach, albumach historycznych czy obyczajowych, na widokówkach, bądź prezentowane na innych wystawach. Zachęca, by fotografie te wziąć niejako ‘pod lupę’, przyjrzeć się ich fragmentom skrytym czasem na drugim planie, za głównym tematem zdjęcia. Są w tych fragmentach osoby, przedmioty, miejsca, które zasługują na uwagę, gdyż ich materialne ślady przetrwały i nadal budują historię – Cieszyna, ziemi cieszyńskiej ale i każdego z nas. Historię niekoniecznie wielką, czasem drobnych przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów mody, bibelotów czy dzieł sztuki. Przede wszystkim jednak historię ludzi, dziś już może nieznanych z imienia i nazwiska, ich zajęć, pracy, nauki, rozrywki, świętowania, miejsc, w których spędzali czas.

Wystawa jest podzielona na sekwencje tematyczne, ilustrujące najważniejsze – jak się wydaje – dziedziny życia, w których fotografia – jej fragment i przedmiot „wydobyty” ze zdjęcia wzajemnie się uzupełniają. Znajdziemy tu miejsca użyteczności publicznej (ulicę, szkołę, szpital, wybrane rodzaje pracy, sklepy, targ); przyjrzymy się, jak wyglądała codzienność i odświętność (moda na różne okazje, formy rekreacji, sportu i różnych uroczystości); a wreszcie zajrzymy do wnętrz, w których mieszkano i spędzano wolny czas. Żywimy nadzieję, że ekspozycja ta będzie nie tylko kolejną sentymentalną ‘podróżą w czasie’, ale żywym świadkiem przeszłości w nieznanych jej odcieniach… Wystawa czynna jest do 30 maja 2020 r. w godzinach otwarcia Muzeum. WIĘCEJ.

 

Na deser koniecznie spacer po Wzgórzu Zamkowym

fot. W.Wandzel

Zapraszamy do spacerów po Wzgórzu Zamkowym. Najważniejsze na Śląsku Cieszyńskim zabytki są już dostępne do zwiedzania. Na początek - tylko w weekend, ale to i tak bardzo cieszy!

Na zachętę powiemy Wam, że Rotunda św. Mikołaja jest najstarszym obiektem murowanym na Śląsku i jednym z nielicznych przykładów architektury romańskiej w Polsce, który zyskał także miano najcenniejszego zabytku Ziemi Cieszyńskiej. Podobizna Rotundy znalazła się także na banknocie dwudziestozłotowym.

Wieża Piastowska natomiast, wybudowana została w 2 połowie XIV wieku, stanowiąc najważniejszy element systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. Zbudowana z kamienia, na planie kwadratu, jest wysoka na prawie 30 metrów. Pokonując 120 kamiennych i drewnianych stopni, wspinamy się na taras widokowy urządzony obecnie na ostatniej kondygnacji Wieży Piastowskiej. Rozciąga się stąd widok nie tylko na obie części Cieszyna, ale także na okolice. Z góry zobaczyć można obiekty na terenie Cieszyna, które kiedyś związane były z Piastami, a których zachowały się pewne pamiątki z okresu piastowskiego. 

fot. W. Wandzel

Wieża Piastowska, Rotunda, Punkt Informacji Turystycznej i sklep – czekają na odwiedzających w godz. 10.00-17.00.

 

A na zachętę Lokalnie kulturalnie! czyli zrealizuj swój pomysł na wydarzenie

 
Jesteś z Cieszyna? Masz pomysł na wydarzenie lub imprezę kulturalną? Możesz na jego realizację zdobyć do 1000 złotych! Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” ogłosił konkurs „Lokalnie-Kulturalnie”.  UWAGA! Termin nadsyłania wniosków został wydłużony do końca maja 2020.
Celem konkursu jest wyłonienie pomysłu i realizacja najciekawszych imprez, zaproponowanych przez mieszkańców. - Wnioski mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i grupy nieformalne, przy czym  wnioskodawcą musi być mieszkaniec naszego miasta – informuje Adam Cieślar, dyrektor COK „Dom Narodowy”. Katalog imprez i wydarzeń, o dofinansowanie których mogą się starać wnioskodawcy, jest dość szeroki. Koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania autorskie, przeglądy muzyczne czy filmowe – te wszystkie wydarzenia mogą uzyskać dotację. - Z budżetu naszej instytucji wyasygnowaliśmy kwotę dwóch tysięcy złotych, którą chcemy przeznaczyć na tak zwane „małe granty”. Opracowaliśmy regulamin konkursu w taki sposób, by dofinansowane mogły zostać co najmniej dwa pomysły, dlatego maksymalna kwota dotacji do jednego projektu wynosi tysiąc złotych – wyjaśnia dyrektor COK-u. Adam Cieślar dodaje również, że wyłonione w konkursie najlepsze projekty mogą liczyć ze strony ośrodka na wsparcie merytoryczne, promocyjne, techniczne i lokalowe.
Szczegóły i regulamin konkursu „Lokalnie-Kulturalnie” dostępne są TUTAJ. 
 

 
 

POWRÓT

Aplikacja dostępna w App Store i Google Play!

Aplikacja Google Play Aplikacja App Store


Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.