Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 17-19.01.2020

Minął tydzień, zapewne dla wielu osób aktywny i pracowity. Z przyjemnością więc oznajmiamy, że wielkim krokami zbliża się upragniony weekend. Będzie twórczo, kulturalnie i koncertowo. Nie zabraknie też sportowych doznań​ i okazji do świętowania. Bądźcie więc z nami. Koniecznie w Cieszynie. Ze swojej strony zapewniamy, że propozycji na czas spędzony z nami nie zabraknie. 

Piątek

17.1, g. 19.00 HEARTrockowanie 2020 - Rozgrzewka w Cieszynie (Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn)

17.1, g. 20.00 Koncert: I Love 69 Popgeju, Oondood (Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie)

Sobota

18.1,, g. 10.00-13.00 Spotkania z rękodziełem - ferie w mieście (Pracownia Galimatias)

18.1, g. 16.00 Koncert Kolęd w ramach Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej (siedziba zespołu, ul. Stary Targ 4) 

18-28 Jasełka Tradycyjne (Teatr im. Adama Mickiewicza)

18.1, g. 18.00 Rodzina - Spektakl Antoniego Słonimskiego (Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy”) 

18.1, g. 20.00 Danse Macabre & Gravity Off w Anielski Młyn Cieszyn (Anielski Młyn, ul. Stary Targ)

18.1, g. 20.00 Wieczorek Karnawałowy (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

Niedziela

19.1, g. 19.00 DART turniej charytatywny dla Jadzi Jendrysik (Anielski Młyn, ul. Stary Targ)

Inne propozycje

Wydział Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie zaprasza do aktywnego spędzania ferii zimowych

Ferie wśród starych książek 2020 (Książnica Cieszyńska)

Mamy dla Was dodatkową propozycję - Pojedynek Rocka - zgłoście swój udział

Piątek

17.1, g. 19.00 HEARTrockowanie 2020 - Rozgrzewka w Cieszynie (Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn)

/plakat FB/

Zagra dla Was zespół The Kroach z Mirkiem Skorupskim z White Highway oraz Soundforged. - Zaprosiliśmy kilku artystów z Waszej rodzimej sceny, jak sobie poradzą w repertuarze rocka lat 80-90? - podkreślają organizatorzy. 

Celem koncertu jest zebranie pieniędzy dla Antka Pańczyka chorego na SMA, jest to młoda rockowa duszyczka, która niestety zmaga się z chorobą... a leczenie kosztuje. Postarajmy się w tym pomóc! Przed, w trakcie jak i po koncercie będzie można sypnąć dla Antka oraz kupić płyty The Kroach i inne gadżety. Cały dochód zostanie dorzucony do finalnej sumy z warszawskiego koncertu, który odbędzie się 14 lutego w klubie Progresja.
Wstęp: 15 zł; Otwarcie: 19.00; Koncert: 20.00

HEARTrockowanie to projekt powstały w połowie 2017 roku, z inicjatywy grupy studentów - Claudii Antoszewski oraz zespołu The Kroach. Ma on formę walentynkowego, charytatywnego koncertu rockowego (przeboje lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych), zrzeszającego muzyków z całej Polski, a nawet i świata. Całkowity dochód z biletów oraz z festiwalowego sklepiku przekazywany jest co roku innemu potrzebującemu.
Trzecia edycja, na rzecz Ankta Pańczyka (cierpiący na SMA, fundacja Dzieciom), odbędzie się 14. lutego 2020 roku w warszawskim klubie Progresja. Charakter imprezy i rodzaj prezentowanej muzyki jest na tyle zachęcający i uniwersalny, że wydarzenie jest odpowiednie dla każdego - w publiczności można spotkać osoby w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, słuchających różnej muzyki.

The Kroach
Zespół z Sulejówka w obecnym składzie gra od 2015 roku. Reprezentanci Polski na Wacken Metal Battle 2017  na Wacken Open Air w Niemczech, grający u boku takich gwiazd jak Megadeth, Europe czy Alice Cooper. Supportowali takie zespoły jak Bullet For My Valentine, Alien Weaponry, Turbo, Nocny Kochanek, Kabanos, Goldenlife, Bajm. Grali wspólny koncert z Neilem Turbinem, oryginalnym głosem grupy Anthrax. Na swoim koncie mają debiutancką płytę „…And Hell We Are” do nabycia u zespołu lub przez internet (Spotify, Itunes, Tidal itp.). Półfinaliści Mam Talent, zdobywcy Złotego Przycisku od Szymona Hołowni. Więcej

17.1, g. 20.00 Koncert: I Love 69 Popgeju, Oondood (Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie)

/lakat FB/

Dalej świętujemy 10-lecie Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie i z tej okazji zapraszamy Was na koncert! Wlot free! 

OONDOOD
po kilku latach działania jako niesprecyzowany personalnie projekt studyjny, nareszcie nadszedł czas, gdy sceny i estrady świata zaczęły przez Unduda być odwiedzane. Obecnie podobno to coś pomiędzy duetem a trio, z tendencją do nagłego rozrostu. Tak do końca nigdy nie wiadomo ile osób na scenie się pojawi. Po co się ograniczać. Za to można się skupić. A nawet warto. Głośno, szybko, głośno, wolno. Tego wieczoru nie zapomnicie. Więcej

Sobota

18.1. g. 10.00-13.00 Spotkania z rękodziełem - ferie w mieście (Pracownia Galimatias)

/plakat org./


Pracownia Galimatias zaprasza dzieci w wieku szkolnym, spędzające ferie w mieście na spotkania z tworzeniem do Pracowni. Będziemy malować, lepić, wycinać, robić biżuterię... W trakcie naszych spotkań dzieci nauczą się robić biżuterię z koralików i kaboszonów z grafiką, popracują z zimna porcelaną, namalują obraz i spróbują filcowania wełny oraz plecenia sznurków.. Więcej

 

18.1, g. 16.00 Koncert Kolęd w ramach Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej (siedziba zespołu, ul. Stary Targ 4) 

/plakat org./

Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w ramach Jubieluszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Kiedy? 18 stycznia 2020 roku o godzinie 16:00. Gdzie? W przepięknej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, która mieści się na ulicy Stary Targ 4 w Cieszynie. Jak można zdobyć bilety? Bilety można nabyć od 2 stycznia w siedzibiee zespołu w cenie 15 zł. Czego się możesz spodziewać? Zaskoczy Cię magia pięknego, polskiego folkloru połączona z kolędami i pastorałkami. Serdecznie zapraszamy. Więcej 

18-28 Jasełka Tradycyjne (Teatr im. Adama Mickiewicza)

/fot. KT/

Na deskach Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie ponownie gości Zespół Teatralny Parafii Św. Elżbiety pod kierunkiem s. Jadwigi Wyrozumskiej. Jasełka Tradycyjne, które pozostaną na scenie do 28 stycznia, z pewnością zawładną sercami wielu widzów.

Wystawiane od ponad trzydziestu lat wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, przyciągając do naszego miasta - każdego roku tysiące widzów. Są wyjątkowe i przygotowane z wielką pasją. W czym tkwi siła i fenomen beskidzkiego kolędowania? Ci, którzy obejrzeli spektakl doskonale już to wiedzą. Przygotowane z wielkim rozmachem wydarzenie muzyczne zachwyca nie tylko wspaniale dopracowanymi detalami i grą blisko 150 artystów, ale przede wszystkim emanującą ze sceny serdecznością i rodzinną atmosferą. Więcej 

18.1, g. 18.00 Rodzina - Spektakl Antoniego Słonimskiego (Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy”) 

/plakat org./

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" wspólnie z Classic Ballanga Teatr zapraszają na spektakl „Rodzina” Antoniego Słonimskiego. Przedstawienie odbędzie się w sobotę 18 stycznia o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Domu Narodowego w Cieszynie. Bilety w cenie 15 złotych.

Sztuka opowiadająca historię pewnej arystokratycznej rodziny w aspekcie wiecznie żywych narodowych przywar, polskiego charakteru, czy ambicji. Przezabawna, z drugą jednak warstwą, tym bardziej przejmującą im więcej widzowie odnajdą w niej odniesień do otaczającej nas współcześnie rzeczywistości.  

Dawny przedwojenny kasowy hit teatralny w wykonaniu amatorskiego teatru z Wodzisławia Śląskiego kochającego klimat lat dwudziestych i trzydziestych! W brawurowej obsadzie Zuzy Bornikowskiej, Tomasza Szeglowskiego, Wiktorii Krawiec, Iwony Anieli Michnik, Julii Kaszy, Marcina Mileja, Danuty Held - Konieczny, Wiktora Bornikowskiego, Witolda Bornikowskiego, Zofii  ornikowskiej, Zbigniewa Kalinowskiego, Pawła Kwiatonia, Barbary Rduch, Piotra Wagi. Więcej 

18.1, g. 20.00 Danse Macabre & Gravity Off w Anielski Młyn Cieszyn (Anielski Młyn, ul. Stary Targ)

/plakat FB/

Danse Macabre & Gravity Off  zapraszają na dawkę dobrej muzyki do klubu muzycznego Anielski Młyn w Cieszynie (ul. Stary Targ).

Start: 20:00; Wstęp: 10 zł

GraVity Off: - Rock Alternatywny / PostRock - Danse Macabre: - Old School Gothic / New-Cold Wave / Post Punk Więcej

18.1, g. 20.00 Wieczorek Karnawałowy (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

/plakat FB/

Trwa karnawał!  Na Wieczorek Karnawałowy zaprasza DJ Hoody A., który jak zwykle nie tylko wybierze najlepszą muzykę do tańca, ale i zaśpiewa Wasze ulubione utwory - gwarantując wyjątkowy i niezapomniany klimat tego wieczoru! Zapraszamy w sobotę 18 stycznia od godziny 20.00. WSTĘP WOLNY! Więcej 

Niedziela

19.1, g. 19.00 DART turniej charytatywny dla Jadzi Jendrysik (Anielski Młyn, ul. Stary Targ)

/plakat FB/

Zapraszamy na charytatywny turniej w DARTA!

niedziela 19 stycznia,  godzina 19:00
Klub Muzyczny Anielski Młyn ul. Stary Targ 1 
Wpisowe: 20 PLN - 100% kasy trafi do Jadźki!
Zapisy w klubie, najpóźniej w dniu turnieju

Cel: zbiórka pieniędzy na leczenie niespełna rocznej Jadzi Jendrysik, córki naszego kolegi Patryka. Dziewczynka urodziła się z poważną wadą serca. Więcej 

Inne propozycje

Wydział Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie zaprasza do aktywnego spędzania ferii zimowych

/plakat org./

Darmowe ślizgawki na cieszyńskim lodowisku dostępne będą przez 2 tygodnie śląskich ferii od poniedziałku do piątku w godzinach 12:15 – 13:15. W ramach zadań publicznych gminy Cieszyn organizacje sportowe przygotowały oferty zajęć sportowych:

  • Ferie z rakietką

do 17 stycznia g. 10:00 – 16:00
Fundacja TALENT Cieszyn
kontakt: 791 765 550
biuro@fundacjatalent.pl

  • Ferie z judo

16, 21, 23 stycznia g. 17:00 – 19:00
sala gimnastyczna przy SP 5 w Cieszynie
Stowarzyszenie Integracyjno – Rekreacyjne „Na Luzie”
kontakt: 500 038 531

  • Ferie z hokejem

do 25 stycznia

poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki g. 17:00 – 18:30
sobota 18.01 7:45-9:15
sobota 24.01 8:00-9:30
17:00-17:45 grupa początkująca
17:45-18:30 grupa zaawansowana
Hala Widowiskowo – Sportowa (lodowisko)
KS Luce Cieszyn
kontakt: 696 170 903
Wszelkie szczegóły na stronie sport.cieszyn.pl. Zapraszamy do aktywnego spędzenia czasu! Więcej 

Ferie wśród starych książek 2020 (Książnica Cieszyńska)

/mat.pras/

W czasie nadchodzących ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież licealną, do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia, ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą do 24 stycznia w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie. Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 11.00. W przypadku zwiększonego zainteresowania określonymi zajęciami możliwe jest ich powtórzenie w innym terminie po uzgodnieniu go z prowadzącym bibliotekarzem lub konserwatorem. Indywidualni uczestnicy powinni swoją obecność zaanonsować w Czytelni Ogólnej Książnicy Cieszyńskiej co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem zajęć (w przypadku pokazu konserwacji – co najmniej 30 minut). Opiekunowie grup zorganizowanych proszeni są o wcześniejsze uzgodnienie terminu udziału w zajęciach. Udział w co najmniej pięciu lekcjach uprawnia ich Uczestników do otrzymania nadawanego przez Książnicę Cieszyńską indywidualnego „Certyfikatu młodego znawcy dawnej książki”.

Harmonogram pokazów i warsztatów
17 stycznia (piątek) – Od kamienia i tabliczki drewnianej do tabliczki glinianej (prowadzenie Jolanta Sztuchlik, tel. 33 851 38 44; warsztaty, sala konferencyjna, maksymalna liczba uczestników – 45 osób)
Jakich materiałów pisarskich używali starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Grecy czy mieszkańcy Mezopotamii? W jaki sposób wpływały one na rodzaj pisma i formy książki, którymi się posługiwali? Co to jest ostrakon i co łączy woskowe tabliczki z dzisiejszą książką, tabletem czy laptopem? Odpowiedź na te i inne pytania związane z historią książki w starożytności będzie można uzyskać w trakcie warsztatów, składających się z krótkiej prezentacji multimedialnej oraz z części praktycznej, podczas której każdy uczestnik będzie miał okazję spróbować pisania hieroglifami lub alfabetem łacińskim na woskowej tabliczce, a następnie samodzielnie wykonać glinianą tabliczkę i zapisać ją pismem klinowym. Na zakończenie lekcji będzie możliwość odczytania wyrazów zaszyfrowanych hieroglifami lub pismem klinowym. Więcej 

Mamy dla Was dodatkową propozycję - Pojedynek Rocka - zgłoście swój udział

/plakat org./
Do wszystkich kapel ukrywających się po piwnicach, garażach i wylewających siódme poty na salkach prób w szale komponowania i układania perfekcyjnych solówek! Cieszyński Pojedynek Rocka powraca!

Rockowy żywioł, emocjonująca rywalizacja, walka o uznanie jury, miłość szalejącej publiki i czaderskie nagrody! Reanimujemy Pojedynek Rocka, konkurs dla młodych zespołów! Ostatnia edycja przeglądu w 2015 roku zakończyła się spektakularnym zwycięstwem krakowskiego High Horse. Laureatami kolejnych edycji Pojedynku Rocka byli też znani i lubiani: 8 lat w Tybecie, Imaginarium Band i Dust.

Teraz czas na świeżą krew, którą będziemy przepompowywać w nowym miejscu! Już w tym roku zapraszamy na emocjonujące i fascynujące koncerty w ramach Pojedynku Rocka, które będą się odbywać w klimatycznym Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn!

Pojedynek Rocka to konkurs muzyczny skierowany do zespołów wykonujących szeroko pojętą muzykę rockową, które są na początku swojej kariery i nie wydały płyty z udziałem profesjonalnej wytwórni. Celem Pojedynku Rocka jest promocja i wsparcie młodych kapel, a także szerzenie idei krwiodawstwa. Pojedynek Rocka powstał w 2012 roku jako impreza zwieńczająca honorową akcję krwiodawstwa "Wampiriada" na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, obecnie współpracuje z PCK. Na przestrzeni lat odbyły się 4. edycje, które cieszyły się bardzo wysokim zainteresowaniem zarówno ze strony muzyków z całej Polski, mediów, jak również studentów i mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy licznie uczestniczyli w zmaganiach. Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2015 roku, po której Organizatorzy zawiesili jego działanie. W 2020 roku Pojedynek Rocka zostaje reaktywowany w nowym miejscu Otwartym Klubie Browaru Zamkowego Cieszyn!

Tegoroczna edycja będzie mieć charakter pucharowy. Podczas 7 wydarzeń, na scenie zaprezentuje się łącznie 16 zespołów.
Luty/Marzec - Ćwierćfinały
Kwiecień - Półfinały
Maj - Finał

Zgłoszenia do konkursu rozpoczęły się 13 stycznia i potrwają do 6 lutego. W puli nagród jest m.in. 3.000 zł, studio nagraniowe oraz teledysk! Regulamin i dokładny terminarz wydarzeń już niedługo zostanie podany na stronie Pojedynku Rocka. Zapraszamy do obserwowania KLIK

 

 

 
 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.