Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 22-24 maja

Przed nami majowy weekend. Jeśli szukacie propozycji na nadchodzący czas koniecznie zobaczcie, co przed nami. Jeszcze powoli i nieśmiało, ale za to bezpiecznie… - startujemy, zapraszając wszystkich na spotkanie z interesującymi wystawami, dobrą muzyką i spacerem wśród najpiękniejszych zabytków Cieszyna. Gotowi?  

 

22 maja, g. 16.30-01.00 Noc Muzealna Cieszyn - 2020 (Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie)

22 maja g. 19.00 Domowe granie / Duet Fortepianów Dwóch 

23 maja, g. 7.00 II Olza Cup JUDO 2020 (Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków)

WYSTAWY

Do 30 maja Wystawa pt. „Ukryte na dawnej fotografii. Życie codzienne w Cieszynie końca XIX w.  do lat 30 XX w.” (Muzeum Śląska Cieszyńskiego - sala wystaw czasowych)

Do 26 czerwca Wystawa Urszuli Kluz-Knopek "Połączenie nie zostało zerwane" (Galeria 12)

DO 31 maja Wystawa Alternatywne światy w sztuce kolażu (Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy") 

Spacer po Wzgórzu Zamkowym

 

22 maja, g. 16.30-01.00 Noc Muzealna Cieszyn - 2020 (Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie)

fot. FB

Z okazji  Międzynarodowego Dnia  Muzealnika zapraszamy do  zwiedzenia ekspozycji.  Zwiedzający otrzymają bezpłatnie egzemplarz nowej książki Grzegorza Kasztury ,,Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945".  Na zewnątrz placówki zostanie także rozłożona ,,Biblioteka polowa", gdzie osoby które nie mogą w tym roku skorzystać ze zwiedzania będą mogły bezpłatnie zabrać książki o tematyce historycznej.
 
Zwiedzanie będzie możliwe m.in po spełnieniu w/w warunków
1.Niedotykania żadnych eksponatów i elementów odgradzających ekspozycje.
2.Zasłaniania ust i nosa maseczkami lub w inny sposób.
3.Dezynfekowania rąk przy wejściu do Muzeum i przy wyjściu z niego.
4.Utrzymania minimum 2 - metrowego dystansu między sobą (nie dotyczy rodziców z dziećmi oraz osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi).
5.Niespożywania posiłków i napojów na terenie muzeum.
6.Maksymalna ilość zwiedzających jednocześnie muzeum to 3 osoby. Wejście grup co 40 min. Zapisy telefoniczne na poszczególnie godziny wejścia i w dniu wydarzenia. WIĘCEJ

 

22 maja g. 19.00 Domowe granie / Duet Fortepianów Dwóch 

fot. FB

Przed nami #DomoweGranie - odc. 7 - Duet Fortepianów Dwóch

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na cykl koncertów NA ŻYWO w Waszych domach. W każdy kolejny piątek o godzinie 19.00 na profilu Ośrodka Kultury w serwisie Facebook transmitowane będą NA ŻYWO domowe koncerty naszych lokalnych artystów związanych z Cieszynem!

Zapraszamy na domowy Duetu Fortepianów Dwóch! Komedię graną na dwóch fortepianach przedstawią Tomasz Pala i Grzegorz Kasperczyk. To dobry, muzyczny teatr komedii, w którym tak naprawdę obecne są dwa instrumenty: fortepian i człowiek. Artyści łączą muzyczne style od muzyki klasycznej przez rock’n’rolla do… muzyki biesiadnej, nie tracąc przy tym dobrego smaku w budowaniu żartu muzycznego, żartu w dobrym stylu.

Zajmijcie wygodne miejsca w Waszych fotelach i dołączcie do naszej transmisji! Komentujcie na bieżąco, a Artyści na pewno odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania nawiązując bezpieczną, wirtualną interakcję! Transmisja jest zupełnie darmowa! Ale jeśli tylko macie ochotę możecie wpłacić kilka złotych na zbiórkę Cieszyńskiej Fundacji Zdrowia dla Szpitala Śląskiego! Zbiórkę znajdziecie pod tym adresem: KLIK

Wspierajmy lokalnych artystów, którzy ze względu na epidemię musieli odwołać wszystkie swoje koncerty i występy. Teraz mogą występować dla nas na żywo pozostając w domach! Do zobaczenia! WIĘCEJ: 

 

23 maja, g. 7.00 II Olza Cup JUDO 2020 (Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków)

fot. FB

WIĘCEJ

 

WYSTAWY

Do 30 maja Wystawa pt. „Ukryte na dawnej fotografii. Życie codzienne w Cieszynie końca XIX w.  do lat 30 XX w.” (Muzeum Śląska Cieszyńskiego - sala wystaw czasowych)

fot. MŚĆ

Zapraszamy Państwa do zwiedzenia wystawy w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego:

od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 -14.00

środa i piątek 12.00 -15.00

w poniedziałki - nieczynne

Temat cieszyńskiej codzienności ukrytej na dawnej fotografii stał się pretekstem do odmiennego spojrzenia na zdjęcia często znane, publikowane wcześniej w książkach, albumach historycznych czy obyczajowych, na widokówkach, bądź prezentowane na innych wystawach. Zachęca, by fotografie te wziąć niejako ‘pod lupę’, przyjrzeć się ich fragmentom skrytym czasem na drugim planie, za głównym tematem zdjęcia. Są w tych fragmentach osoby, przedmioty, miejsca, które zasługują na uwagę, gdyż ich materialne ślady przetrwały i nadal budują historię – Cieszyna, ziemi cieszyńskiej ale i każdego z nas. Historię niekoniecznie wielką, czasem drobnych przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów mody, bibelotów czy dzieł sztuki. Przede wszystkim jednak historię ludzi, dziś już może nieznanych z imienia i nazwiska, ich zajęć, pracy, nauki, rozrywki, świętowania, miejsc, w których spędzali czas.

Wystawa jest podzielona na sekwencje tematyczne, ilustrujące najważniejsze – jak się wydaje – dziedziny życia, w których fotografia – jej fragment i przedmiot „wydobyty” ze zdjęcia wzajemnie się uzupełniają. Znajdziemy tu miejsca użyteczności publicznej (ulicę, szkołę, szpital, wybrane rodzaje pracy, sklepy, targ); przyjrzymy się, jak wyglądała codzienność i odświętność (moda na różne okazje, formy rekreacji, sportu i różnych uroczystości); a wreszcie zajrzymy do wnętrz, w których mieszkano i spędzano wolny czas. Żywimy nadzieję, że ekspozycja ta będzie nie tylko kolejną sentymentalną ‘podróżą w czasie’, ale żywym świadkiem przeszłości w nieznanych jej odcieniach… Wystawa czynna jest do 30 maja 2020 r. w godzinach otwarcia Muzeum. WIĘCEJ

Do 26 czerwca Wystawa Urszuli Kluz-Knopek "Połączenie nie zostało zerwane" (Galeria 12)

fot. org.

miejsce: Galeria 12, Rynek 12, Cieszyn
wystawa: 12.05 – 26.06.2020 
od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00. 
Zapraszamy na zwiedzanie indywidualne, w galerii obecna będzie kuratorka a w piątki 14.00-16.00 Artystka. 
Zwiedzanie będzie się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

"Patrzę na swoje dłonie i widzę jego. Mamy ten sam karłowaty kształt palców, zgrubiałe kostki, twarde paznokcie. Coraz rzadziej widzę cień taty za oknem, coraz częściej na sobie. Jakby zmienił miejsce zamieszkania."

Minęło 16 miesięcy od śmierci mojego taty. To jakieś 487 dni uczenia się życia z miłością, gdy tej drugiej osoby już nie ma. Był czas, gdy widywałam go za oknem, gdy słyszałam jego oddech w pokoju. Później odnajdywałam go na sobie w tym samym kształcie kciuków i pieprzyku pod łokciem. Gdzieś na wysokości drugiego miesiąca przychodził do mnie w snach. Czekałam na nie, choć czasem były to koszmary. Nawet letnie wakacje straciły swoją beztroskę bez zapachu jego potu zmieszanego z wonią skoszonej trawy (wcześnie nie wiedziałam, że było to dla mnie tak ważne). Każdy miesiąc, każdy tydzień, ba! czasem nawet każda chwila objawia nowe oblicze żałoby, uczy doświadczania braku, wypełniania „nie ma". Okazało się, że żałoba nie jest czymś, co przychodzi z zewnątrz, na co można się natknąć, spotkać, znaleźć. Żałobę się tworzy, jest aktem kreacji i jak miłość ma swoje różne oblicza, które w zależności od czasu i okoliczności ujawniają się na różne sposoby. Żałoba się nie kończy. 

Ta wystawa to wizualna opowieść o tęsknocie po stracie bliskiej osoby. Żałoba traktowana jest tu jako etap, jako konsekwencja miłości. Połączenie nie zostało zerwane to próba opowiedzenia o tym trudnym, lecz ważnym okresie w życiu w sposób otwarty i bez lęku.

Urszula Kluz-Knopek artystka wizualna, doktora sztuki i inżynierka informatyki. W swojej twórczości podejmuje problemy związane z relacją natury i kultury, opresyjności kultury popularnej, postrzegania śmierci naturalnej w kontekście wirtualnego życia. Autorka wystaw indywidualnych: Keep away from fire (2013), Wiosennie (2015), Zmierzch (2017), Latający Dom Dobrej Śmierci (2017), PlayDead.info (2019). Autorka będącej obecnie w przygotowaniu książki PlayDead. WIĘCEJ

DO 31 maja Wystawa Alternatywne światy w sztuce kolażu (Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy") 

fot. org.

Wystawa ukazuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość... alternatywne światy uchwycone w specyficznej sztuce, jaką jest kolaż.

ROBERT ANDREW MUSACCHIO

Urodził się w 1948 r. w Nowym Jorku. Ukończył historię i sztukę na Hunter College w Nowym Jorku. Zajmuje się tworzeniem kolaży o różnorodnej tematyce. Jak mówi artysta: „Moja praca tworzenia kolaży nieodłącznie związana jest z wycinkami z gazet, nożyczkami, klejem, ołówkiem i kredkami. Przez ponad 30 lat tworząc rożnych krajach świata urozmaicałem swoje prace. Moje kolaże odzwierciedlają moje życie, podróże i pobyty w rożnych miejscach takich jak np. Brooklyn, New Jersey, Hamburg, Holandia, Francja, Grecja,  a ostatnio Polska. Po prawie czternastu latach spędzonych w Polsce moje ostatnie prace pokazują mój pobyt tutaj. Mam jeszcze jedną moją życiową pasję, która ma ogromny wpływ na moją twórczość - to historia”.

Przez wiele lat współpracował z Brooklyn Muzeum,  Metropolitan  Muzeum w Nowym Jorku, gdzie poznał prace wielu mistrzów takich jak:  Hannah Hogh, Joseph Cornell czy Romare Bearden. Zainteresowanie historią i dbanie o zachowanie przeszłości w pracach opisuje tak: „Sztuka bezsprzecznie czerpie swoje inspiracje z dziedzictwa jakie pozostawiły po sobie pokolenia, tak i moje dzieła odwołują się do tych doświadczeń. W tych zdawało by się przypadkowo złożonych kawałkach papieru znajdziecie odzwierciedlenie tych doświadczeń zarówno pozytywnych jak i negatywnych szczególnie minionego XX wieku”. WIĘCEJ

 

Spacer po Wzgórzu Zamkowym

for. W. Wandzel


Zapraszamy do spacerów po Wzgórzu Zamkowym. Najważniejsze na Śląsku Cieszyńskim zabytki są już dostępne do zwiedzania. 

Wieża Piastowska i Rotunda (od 21 maja): wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00

Punkt Informacji Turystycznej i sklep:wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00 

Wystawa Graduation Projects (od 21 maja): wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00

Gotowi? 

Na zachętę powiemy Wam, że Rotunda św. Mikołaja jest najstarszym obiektem murowanym na Śląsku i jednym z nielicznych przykładów architektury romańskiej w Polsce, który zyskał także miano najcenniejszego zabytku Ziemi Cieszyńskiej. Podobizna Rotundy znalazła się także na banknocie dwudziestozłotowym.

Wieża Piastowska natomiast, wybudowana została w 2 połowie XIV wieku, stanowiąc najważniejszy element systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. Zbudowana z kamienia, na planie kwadratu, jest wysoka na prawie 30 metrów. Pokonując 120 kamiennych i drewnianych stopni, wspinamy się na taras widokowy urządzony obecnie na ostatniej kondygnacji Wieży Piastowskiej. Rozciąga się stąd widok nie tylko na obie części Cieszyna, ale także na okolice. Z góry zobaczyć można obiekty na terenie Cieszyna, które kiedyś związane były z Piastami, a których zachowały się pewne pamiątki z okresu piastowskiego. WIĘCEJ

 

 

 
 

POWRÓT

Aplikacja dostępna w App Store i Google Play!

Aplikacja Google Play Aplikacja App Store


Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.