Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 28 lutego - 1 marca

Jak ten czas szybko biegnie! Przed nami ostatni weekend lutego. Najbliższe dni obfitować będą w ciekawe wydarzenia i niezapomniane wspomnienia. A że będzie co wspominać - tego jesteśmy pewni. Koncerty, spotkania, warsztaty, spora dawka świetnego humoru - to tylko przedsmak nadchodzących dni.

PIĄTEK

28.02, g. 17.00 Eugenika – pseudonauka – propaganda. Biblioteka ZOL w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej (Książnica Cieszyńska)

28.02, g. 17.00 i 20.00 KABARET MŁODYCH PANÓW - LANY PONIEDZIAŁEK ALBO "GÓRO TSY” (Teatr im. Adama Mickiewicza) 

28.02, g. 18.00 O odwadze z Adrianem Zandbergiem ( Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy")

28.02, g. 20.00 Sjetý Gumy / hardrock z Ostrawy (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

SOBOTA

29.02, g. 10.00 Eko COK / Warsztaty szycia woreczków (Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”)

29.02, g. 10.00 Temperatura. Zaprojektuj okrycie na zimę - warsztat z cyklu: Mała Pracownia Projektowania (Zamek Cieszyn) 

29.02, g. 16.00 Obraz Abstrakcyjny W Technice Pouring Acrylic (Pracownia Galimatias)

29.02, g. 20.00 Bobkovski (Anielski Młyn)

29.02, g. 20.00 Country w Cieszynie / Druhá náhoda (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

NIEDZIELA

1.03, g. 8.00 Targi Staroci (Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy")

01.03, g. 16.00 i 19.00 KABARET MŁODYCH PANÓW - LANY PONIEDZIAŁEK ALBO "GÓRO TSY” (Teatr im. Adama Mickiewicza) 

ZOBACZ RÓWNIEŻ  SPORTOWE PROPOZYCJE

 

PIĄTEK

28.02, g. 17.00 Eugenika – pseudonauka – propaganda. Biblioteka ZOL w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej (Książnica Cieszyńska)

/plakat org./

W piątek 28 lutego o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości”. Jego tematem będzie cieszyński oddział niemieckiej placówki naukowej Zentralinstitut für Oberschlesische Landesforschung działającej w mieście w czasie II wojny światowej, pozostałości biblioteki którego znajdują się obecnie w księgozbiorze pomuzealnym Książnicy Cieszyńskiej. Zagadnienie to nie było do tej pory przedmiotem bliższego zainteresowania historyków i bibliologów. Temat przybliży Wojciech Święs z Działu Gromadzenia, Opracowywania i Udostępniania Zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. Więcej

28.02, g. 17.00 i 20.00 KABARET MŁODYCH PANÓW - LANY PONIEDZIAŁEK ALBO "GÓRO TSY” (Teatr im. Adama Mickiewicza) 

/plakat org./

Jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowo zabawny spektakl, o którym twórcy mówią tak:

To przede wszystkim komedia, czyli ma bawić. A po drugie „przede wszystkim”, jeśli ktoś dopatrzy się satyry na otaczającą nas codzienną polską rzeczywistość, to będzie jeszcze lepiej.

To opowieść o spotkaniu czterech facetów, zabawnie nieporadnych w naszych swojskich realiach. Spotykają się w święta. Trochę przesadzają z alkoholem i wplątują się w kilka afer, w które na trzeźwo nikt by się nie wplątał. To opowieść o nas, albo przynajmniej o kimś kogo znamy. O naszych sprawach i problemach. A wiadomo, że z problemów najlepiej się wyśmiać. Do czego państwa serdecznie zapraszam (jako autor).

Janusz Onufrowicz

Podpisując się obiema rękami pod wypowiedzią autora mogę tylko jeszcze dodać ( jako reżyser ), że współpraca z Młodymi Panami, aktorami specjalizującymi się w występach kabaretowych, jest dla mnie nowym, ciekawym doświadczeniem dającym wielką z tej współpracy przyjemność i satysfakcję. Jestem pewien, że wyniki tej współpracy zostaną przez Państwa docenione i spełnią Państwa oczekiwania.

Jerzy Bończak

Często publiczność nas pyta, skąd panowie bierzecie pomysły na skecze? My mówimy: z życia, bo to życie pisze najlepsze scenariusze. Ten spektakl jest najlepszym dowodem na to, jak życie potrafi nas wplątać w absurdalne i śmieszne sytuacje.  Dla nas jako zespołu, jest to nowa przygoda na scenie, nowy etap pracy w teatrze, którego kabaret jest przecież częścią. Jesteśmy przekonani że nasze doświadczenie kabaretowe połączone z gigantycznym doświadczeniem Jurka Bończaka jako aktora i reżysera komedii, tworzy z tej sztuki dobrą i śmieszną farsę. My tworząc ten spektakl naprawdę się dobrze przy tym bawimy i wierzymy, że każdy kto zobaczy "Lany poniedziałek" też będzie się z nami dobrze bawił. Więcej


28.02, g. 18.00 O odwadze z Adrianem Zandbergiem ( Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy")

/plakat FB/

„Realna zmiana nie wydarzy się na trybunie parlamentarnej” twierdzi Adrian Zandberg. Gdzie zatem ma się wydarzyć i co ma oznaczać? Dlaczego w ogóle odczuwamy potrzebę zmiany i wobec czego? Wielu z nas czuje, że Polska nie jest wygodnym domem, wolnym od strachu o przyszłość naszych dzieci, o godną starość, o uwikłaną w politykę edukację, o to kogo wolno nam kochać i z kim zakładać rodzinę, o niezawisłość sądów, o wolność. Czy jest nam potrzebna odwaga, żeby zacząć budować wygodny dom, realnie demokratyczne państwo? A przede wszystkim skąd brać tę odwagę? Prowadzenie: Agnieszka Muras

Dr Adrian Zandberg - historyk, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, przedsiębiorca, polityk, współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego partii Razem. Poseł na Sejm IX kadencji.

Agnieszka Muras - działaczka społeczna i koordynatorka programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie od samych jej początków. Wydarzenie realizowane w ramach obchodów 10-lecia Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie. Więcej 

28.02, g. 20.00 Sjetý Gumy / hardrock z Ostrawy (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

/plakat FB/

Zespół założony w 2010 r. przez dwóch rockowych bardów i przyjaciół, gitarzystę basowego Dušana Folwarcznego (RUR) i gitarzystę Pavela Slívę (Salamandra). Do współpracy zaprosili facetów tego samego rodzaju, gitarzystę Alesa Klimsę (ex-Punishment) i perkusistę Lumira Outratę (ex-Bastard). 

Po kilku próbach zespół zaczął nabierać nowego wymiaru, a chłopcy zaczęli coraz częściej tworzyć własne muzyczne pomysły, aranżacje i riffy, więc postanowili dodać ostatnie ogniwo rozruchowego silnika. W końcu do składu dołączył piosenkarz Łada Tomis (ex-Hrot, ex-Doga, ex-Bastard), który po wysłuchaniu surowych kompozycji bez wahania wziął mikrofon i zabrał się za pisanie tekstów. Utworzono nową formację o nazwie SG, która skupia się na własnych kompozycjach. Więcej 

SOBOTA

29.02, g. 10.00 Eko COK / Warsztaty szycia woreczków (Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”)

/plakat org./

Warsztaty z szycia woreczków! Jak jednocześnie żyć ekologicznie, ekonomicznie, modnie i praktycznie? Zrezygnuj z plastiku i zawsze miej przy sobie własnoręcznie wykonane, ekologiczne woreczki! ☝ Spróbuj, a przekonasz się w jak wielu sytuacjach mogą Ci się przydać!

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na warsztaty z szycia ekologicznych, wielorazowych woreczków na zakupy! Warsztaty odbędą się w sobotę 29 lutego w Domu Narodowym w Cieszynie!

Koszt warsztatów to 60 zł. Zapisy i informacje można uzyskać pod numerem telefonu 668 860 354. Więcej 

29.02, g. 16.00 Obraz Abstrakcyjny W Technice Pouring Acrylic (Pracownia Galimatias)

/źródło https://www.facebook.com/events/2939742792715060/

Serdecznie zapraszamy na  warsztaty  malarskie  dla każdego. Będziemy malować obraz techniką  pouring acrylic.
Koszt warsztatów 100 zł. Organizator zapewnia wszystkie materiały i odzież ochronną.

Każdy  z uczestników pozna zasady tej techniki malarskiej i rożne sposoby na uzyskanie  ciekawych efektów na obrazie. Każdy z uczestników wykona dwa obrazy w wybranym przez siebie rozmiarze (maksymalnie 50x50cm). Ze względu na długi czas schnięcia prac prosimy o przyniesienie dużego kartonu do transportu  wykonanego dzieła. Będzie również możliwość odebrania pracy w późniejszym terminie. Wykonane przedmioty pozostaną Waszą własnością. Na warsztatach zapewniamy herbatę i wodę do picia oraz drobne przegryzki.  Więcej

29.02, g. 20.00 Country w Cieszynie / Druhá náhoda (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

/plakat FB/

Muzyka Country na żywo w Cieszynie! Na koncert czeskiego zespołu country Druhá náhoda zapraszamy już w najbliższą sobotę, 29 lutego 2020 r. Muzyka country idealnie nadaje się nie tylko do słuchania i do tańca! Ubierzcie się wygodnie! Mile widziane jeansy i flanelowe koszule w kraty! Do zobaczenia w sobotę 29 lutego 2020 r. w Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn!  Startujemy o godzinie 20.00! Wstęp: 15 zł. Więcej

NIEDZIELA

1.03, g. 8.00 Targi Staroci (Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy")

/plakat org./

Kup, sprzedaj, wymień się!

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" i Cieszyński Klub Hobbystów zapraszają na Targi Staroci, które odbędą się w pierwszą niedzielę marca 2020 r. w godzinach 8.00 - 14.00 w Domu Narodowym.

niedziela, 1 marca 2020 r.

godz. 8.00 - 14.00. Więcej

01.03, g. 16.00 i 19.00 KABARET MŁODYCH PANÓW - LANY PONIEDZIAŁEK ALBO "GÓRO TSY” (Teatr im. Adama Mickiewicza) 

/plakat org./

Jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowo zabawny spektakl, o którym twórcy mówią tak:
To przede wszystkim komedia, czyli ma bawić. A po drugie „przede wszystkim”, jeśli ktoś dopatrzy się satyry na otaczającą nas codzienną polską rzeczywistość, to będzie jeszcze lepiej. 
To opowieść o spotkaniu czterech facetów, zabawnie nieporadnych w naszych swojskich realiach. Spotykają się w święta. Trochę przesadzają z alkoholem i wplątują się w kilka afer, w które na trzeźwo nikt by się nie wplątał. To opowieść o nas, albo przynajmniej o kimś kogo znamy. O naszych sprawach i problemach. A wiadomo, że z problemów najlepiej się wyśmiać. Do czego państwa serdecznie zapraszam (jako autor).

Janusz Onufrowicz

Podpisując się obiema rękami pod wypowiedzią autora mogę tylko jeszcze dodać ( jako reżyser ), że współpraca z Młodymi Panami, aktorami specjalizującymi się w występach kabaretowych, jest dla mnie nowym, ciekawym doświadczeniem dającym wielką z tej współpracy przyjemność i satysfakcję. Jestem pewien, że wyniki tej współpracy zostaną przez Państwa docenione i spełnią Państwa oczekiwania.

Jerzy Bończak

Często publiczność nas pyta, skąd panowie bierzecie pomysły na skecze? My mówimy: z życia, bo to życie pisze najlepsze scenariusze. Ten spektakl jest najlepszym dowodem na to, jak życie potrafi nas wplątać w absurdalne i śmieszne sytuacje.  Dla nas jako zespołu, jest to nowa przygoda na scenie, nowy etap pracy w teatrze, którego kabaret jest przecież częścią. Jesteśmy przekonani że nasze doświadczenie kabaretowe połączone z gigantycznym doświadczeniem Jurka Bończaka jako aktora i reżysera komedii, tworzy z tej sztuki dobrą i śmieszną farsę. My tworząc ten spektakl naprawdę się dobrze przy tym bawimy i wierzymy, że każdy kto zobaczy "Lany poniedziałek" też będzie się z nami dobrze bawił. Więcej 

ZOBACZ RÓWNIEŻ SPORTOWE PROPOZYCJE

To jeszcze nie koniec... przed nami również Forever Young? Przegląd filmowy

Z okazji 15. Urodziny Zamku zapraszamy już dzisiaj Państwa razem z Kinem Piast na filmowy cykl, o tym, że starość nie musi być nudna i smutna!

/plakat org./

2.03.20, godz. 19.45 MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE – napisy
Szwecja, 2015, 116`, od lat 15, reż.: Hannes Holm, wyk.: Rolf Lassgard, Bahar Pars, Filip Berg i inni; komediodramat

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji oraz myślach samobójczych... Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego, wkrótce jednak, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót... Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie.

3.03.20, godz.19.45 LOUISE NAD MORZEM – napisy
Belgia/Francja, 2016, 75`, od lat 15, reż.: Jean-Francois Laguionie Holm; film animowany

Przepiękny, niezwykły i wzruszający film animowany dla dorosłych opowiadający o sile człowieka i o tym, że w każdym wieku można znaleźć sens życia. Tytułowa Louise to staruszka, która utknęła w nadmorskim kurorcie, po tym jak odjechał ostatnipociąg w sezonie. Zanosi się na to, że szanse na wydostanie się są zerowe. Osamotniona Louise nie wpada jednak w panikę i postanawia przetrwać samotnie zimę. Zaczyna traktować swoją sytuację jako wyzwanie. Ma zamiar przetrwać stawiając czoła żywiołom i swym trudnym wspomnieniom...

4.03.20, godz.19.45 STULATEK, KTORY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ – napisy
Szwecja, 2013, 105`, od lat 15, reż.: Felix Herngren, wyk.: Robert Gustafsson, Iwar Wiklander, David Wiberg, Mia Skaringer i inni; komedia przygodowa

Filmowa wersja bestsellerowej powieści Jonasa Jonassona, ktora sprzedała się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy. Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allana Karlssona lada moment dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego! Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i w brawurowy sposób ucieka z ośrodka, inicjując serię zabawnych i zaskakujących zdarzeń... Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów tej osobliwej wycieczki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku.

Karnety i bilety do kupienia w Kinie Piast, Cieszyn, ul. Ratuszowa 1
20,00 zł (karnet na wszystkie filmy), 10,00 zł (bilet na 1 film). Więcej

 

 
 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.