Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 6.09-8.09

Weekend czas zacząć. Tradycyjnie Cieszyn zaprasza na moc wydarzeń, po których z pewnością pozostanie wiele pozytywnych wspomnień. Zanim jednak zaczniemy wspominać - bawmy się w Cieszynie, czytajmy wspólnie, zwiedzajmy i koncertujmy. Niech w ten weekend króluje tylko dobra energia. 

Co nas czeka?

PIATEK
6.09, g. 19:00-23:00  Noc Kościołów (kościoły w Cieszynie)

SOBOTA
07.09, g. 9.00-22.00 Bawimy się Na Podgórzu (scena przy ul Zofii Kossak-Szatkowskiej 10 i 12)
07.09, g. Casting - MAM Teatr na Dłoni (Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy)
07.09, g. 10:00, 11:30 oraz 13:00.Europejskie Dni Dziedzictwa (pracowni pana Jerzego Wałgi w Cieszynie)
07.09, g. 10.00-13.00 Narodowe Czytanie w Cieszynie  - happenig czytelniczy (przed siedzibą Biblioteki Miejskiej) 
- g. 14.00-16.00 Warsztaty kulinarne z kuchni żydowskiej w ramach Narodowego Czytania w Cieszynie (orchestron w Parku Pokoju)
- g. 17.00 "Śpiewana historia Polski" - koncert w ramach Narodowego Czytania w Cieszynie (orchestron w Parku Pokoju)
07.09, g. 17.00 i 20.00 Koncert Orkiestry ARTIS (Teatr im. Adama Mickiewicza) 

NIEDZIELA
08.09, g. 07:00 Cieszyński Targ Staroci (Rynek, COK Dom Narodowy)

 

PIĄTEK
 

Noc Kościołów (Kościoły w Cieszynie) 

/plakat org./


6 września od godziny 19.00 do 23.00 swoje wrota otworzą przed ciekawskimi zwiedzającymi wszystkie najważniejsze świątynie w Cieszynie. Jako, że nasze miasto słynie z wielu wspólnot religijnych, przez to spacer szlakiem cieszyńskich kościołów będzie niezwykle różnorodny. Chętni będą mogli podziwiać nie tylko najbardziej atrakcyjne, ale i te mniej dostępne zakamarki świątyń, z którymi związanych jest mnóstwo historii i ciekawostek.

Kościół św. Trójcy – pl. ks. Londzina 1
Kościół i klasztor oo. Bonifratrów – pl. ks. Londzina 1
Kaplica i klasztor ss. Boromeuszek – ul. Górny Rynek 6
Rzymskokatolicka parafia św. Elżbiety – ul. Katowicka 3
Kościół Jezusowy – pl. Kościelny 6
Rotunda pw. św. Mikołaja – ul. Zamkowa 3B
Kościół św. Jerzego – ul. Liburnia 1
Kościół pw. św. Marii Magdaleny – pl. Dominikański 2
Kościół św. Krzyża – ul. Szersznika 3
Kościół Zielonoświątkowy. Zbór Elim – ul Bóżnicza 5

W programie spotkanie z przewodnikiem, prelekcje oraz inne atrakcje o każdej, pełnej godzinie. Więcej informacje: KLIK

 

SOBOTA

Bawimy się Na Podgórzu

/plakat org./

7 września odbędzie się XX edycja wydarzenia „Bawimy się Na Podgórzu” (scena przy ul Zofii Kossak-Szatkowskiej 10 i 12))

W programie:

g. 9.00 Boisko w jarze - Turniej ulicznej piłki nożnej o Puchar Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka w Cieszynie; Liga Mistrzów Szkół Podstawowych 
g. 10.00 Boisko wielofunkcyjne, os. Podgórze - Gry i zabawy dla dzieci - Stowarzyszenie Sportowe GramOLajf
g. 11.30 przy scenie - Senso-magiczna plastyka – warsztaty kreatywne dla dzieci – prowadzenie EDUTHERAPY
g. 11.30 Boisko wielofunkcyjne, os. Podgórze - Rodzinne gry i zabawy – dla dzieci i opiekunów - Stowarzyszenie Sportowe GramOLajf
g. 13.30 Uroczyste otwarcie „BAWIMY SIĘ NA PODGÓRZU”
g. 13.30-15.30 Mieszkaniec– zagraj z Prezeskami SM Cieszynianka
g. 13.40 Sportowe podgórze – finał, ogłoszenie wyników
g. 14.00 Zaczarowana podróż do świata zabawy - program dla dzieci prowadzenie Centrum Edukacji i Rozwoju 
g. 14.00-17.00 wierzba obok placu zabaw, ul. Z. Kossak-Szatkowskiej - Małpi gaj - Strefa Wolności
g. 16.00 Cieszyńskie Gwiazdeczki – zespół Mażoretkowy
g. 16.15 Pokazy tańca – w programie: Perły Junior, Perły oraz tancerki Studia Tańca RELEVÉ 
g. 16.00-19.00 Malowanie twarzy dla dzieci - Animatorka 24
g. 17.00 Niezapomniane przeboje – zespół PRELUDIUM
g. 19.00 Zabawa taneczna z ZESPOŁEM COCORO 
g. 21.40 ROCK’N FIRE –Teatr Ognia INFERIS
g. 22.00 Zakończenie
Więcej informacji: KLIK

 

Casting - MAM Teatr na Dłoni (Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy)

/plakat org./

Zapraszamy Was na casting do Młodzieżowej Akademii Musicalowej "Teatr na Dłoni"! To idealna okazja, aby dołączyć do grupy niesamowitych młodych ludzi (nawet bardzo młodych!) spełniających się na scenie. Jeżeli to właśnie scena jest Twoim miejscem na ziemi przyjdź 7 września i spróbuj swoich sił. Zaczynamy o 9:00 w Domu Narodowym - czekamy na Was z niecierpliwością! Więcej informacji: KLIK.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa (pracowni pana Jerzego Wałgi w Cieszynie)

/fot. W. Wandzel/

/plakat org/

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy 7-8 września do pracowni pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej lokalnie cieszynką. Oprowadzanie zorganizowane w ramach Weekendu Otwartych Pracowni odbędzie się w sobotę i niedzielę, w trzech turach: o godz. 10:00, 11:30 oraz 13:00.

Odwiedzający dowiedzą się, na czym polegają umiejętności szyftarskie, a także poznają dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu. W ramach wydarzenia zwiedzą również założoną z inicjatywy twórcy Izbę Cieszyńskich Mistrzów, prezentującą sylwetki wybitnych rzemieślników regionu. Tradycje wyrobu broni w cieszyńskim mają swe korzenie w 2. połowie XVI stulecia, a kunszt, z jakim broń ta była wykonywana, przyniósł rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Cieszyńscy rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej, tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące. Więcej informacji: KLIK.

 

Narodowe Czytanie w Cieszynie - happenig czytelniczy (przed siedzibą Biblioteki Miejskiej) 

/plakat org./

7-8 września Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Impreza jest organizowana w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP.
Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich pisarzy, których twórczość kształtuje nasze poczucie tożsamości narodowej. 
W liście intencyjnym Prezydent RP tradycyjnie wskazał lektury na tegoroczną edycję Narodowego Czytania. Są to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” z cyklu: Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego.

Pośród utworów wybranych do akcji Narodowe Czytanie znalazło się opowiadanie ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza. Bruno Schulz, pisarz i grafik żydowskiego pochodzenia to postać niebanalna. Był to człowiek obdarzony licznymi talentami, który pojmował świat i jego realia inaczej niż większość ludzi. Stąd właśnie wokół jego osoby postanowiliśmy skoncentrować wydarzenia kulturalne tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Cieszynie.

W programie naszego lokalnego przedsięwzięcia, które zainaugurujemy tradycyjnie w namiocie przed siedzibą Biblioteki Miejskiej, znalazły się dwa wykłady tematyczne: Katarzyny Słupczyńskiej „Bruno Schultz – skromny geniusz” oraz „Żydzi na Śląsku Cieszyńskim” dra Jacka Proszyka, bielskiego historyka i badacza dziejów Żydów na Śląsku Cieszyńskim. Prelekcje ubarwi pokaz tańców żydowskich w wykonaniu zespołu Klezmer. Nie zabraknie również tradycyjnego głośnego czytania przez mieszkańców fragmentów lektur wskazanych przez Prezydenta RP.
Po części oficjalnej zaprosimy publiczność do orchestronu w Parku Pokoju na warsztaty kulinarne kuchni żydowskiej, a następnie koncert plenerowy „Śpiewana historia Polski” w wykonaniu Kuby Michalskiego.

W dniu następnym, tj. w niedzielę o godz. 10.00 (zbiórka przy ulicy Hażlaskiej 39) odbędzie się wspólne zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z przewodnikiem – dr. Jackiem Proszykiem, który przedstawi ludzi i historie zaklęte w kamiennych macewach starej nekropolii. Z uwagi na uwarunkowania organizacyjne liczba miejsc na warsztaty kulinarne i zwiedzanie kirkutu jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na oba te wydarzenia będzie można odebrać w dniach do 7 września br. w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, przy ul. Głębokiej 15.
Zapraszamy i liczymy na Państwa obecność! Startujemy 7 września o godz. 10.00!
Więcej informacji: KLIK.

 

KONCERT Orkiestry ARTIS (Teatr im. Adama Mickiewicza) 

Już 7 września o godz. 20.00 Koncert "Opowiadaj mi tak" ...  na bis to niezapomniane spotkanie z muzyką Zbigniewa Wodeckiego - piosenkarza, kompozytora, multiinstrumentalisty. Artysty o wielkim talencie i niesamowitej skali głosu. Człowieka wyjątkowego. W programie koncertu piosenki znane i mniej znane. Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Artis pod batutą Jean - Claude'a Hauptmanna oraz soliści. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS. Więcej informacji: KLIK.

 

NIEDZIELA

 

Cieszyński Targ Staroci

/plakat org./

Cieszyński Ośrodek Kultury i Miasto Cieszyn zapraszają na Cieszyński Targ Staroci, który odbędzie się w niedzielę 8 września od godziny 8.00 na płycie cieszyńskiego Rynku. Zapraszamy hobbystów i kolekcjonerów. Wstęp wolny.
Więcej informacji: KLIK.

 

 

 

 
 

POWRÓT

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.