Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 9-11 października

PIĄTEK

9 października, godz. 17.00 Jan Błachowicz spotka się z mieszkańcami Cieszyna (Rynek)

9 października, godz. 11.00 Tai Chi - zajęcia plenerowe (Wzgórze Zamkowe)

9 października, godz. 18.30 „Jak zadbać o siebie w rodzinie” Spotkanie dla rodziców wspierających dzieci w rozwoju (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)

 

SOBOTA

10 października, godz. 10.00 Międzynarodowy Dzień Dziewcząt 2020 (Hufiec Ziemi Cieszyńskiej) 

10 października, godz. 10.00 Śladami księdza Leopolda Jana Szersznika (Plac św. Krzyża 1) 

10 października, godz. 9.00 II Turniej PNU o Puchar Miasta Cieszyna (Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków)

10 października, godz. 10.00 Klub Młodego Rękodzielnika (Pracownia Galimatias)

10 października, godz. 12.00 Żywa Biblioteka / Human Library (Herbaciarnia Laja)

10 października, godz. 14.00 Warsztaty teatralne z zawodowymi aktorami Teatru Dziecięcego BAJKOWE SKARBKI ŚLĄSKA  (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)

10 października, godz. 16.00 i 19.00 Kabaret Młodych Panów „To jest chore!” (Teatr. im. Adama Mickiewicza)

10 października, godz. 20.00 Trzy Piąte (Anielski Młyn)

NIEDZIELA

11 października, godz. 9.45 Zakończenie sezonu rowerowego (zbiórka na Rynku w Cieszynie)

11 października, godz. 15.00 V Bieg Cieszyńska Godzinówka (Boisko pod Wałką)

do 2 listopada godz. 17.00 Legendarny trójbój: warsztaty komiksu, filmu animowanego i gry planszowej (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)

Wystawy
trwa  „Jeszcze nie ma" (Galeria 12)

do 21 listopada rozMYwani# Literatura polska na Zaolziu (Książnica Cieszyńska)

do 29 listopada Śląska Rzecz wystawa pokonkursowa (Zamek Cieszyn)

do 29 listopada Wystawy w ramach obchodów 90 lat CTF

Na sportowo - sport.cieszyn.pl

 

PIĄTEK

9 października, godz. 17.00 Jan Błachowicz spotka się z mieszkańcami Cieszyna (Rynek)

To możemy Wam obiecać – nadchodzący weekend pełen będzie niezapomnianych wrażeń. A wszystko za sprawą Jana Błachowicza Mistrza UFC, który już w piątek 9 października o godz. 17.00 spotka się w rodzinnym Cieszynie – z mieszkańcami miasta.

Ach co to były za emocje…  W nocy z soboty na niedzielę 26/27 września 2020 roku, Jan Błachowicz po raz pierwszy miał okazję walczyć o pas mistrzowski najlepszej organizacji MMA na świecie. W drugiej rundzie potężnym prostym złamał nos Reyesa, a chwilę później rzucił go na deski, racząc kolejnymi ciosami, które zakończyły walkę!

Już za moment Mistrz UFC pojawi się w Cieszynie! Na początek spotka się z władzami Miasta. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa z udziałem gościa. A już o godz. 17.00 na cieszyńskim Rynku odbędzie się specjalne spotkanie z mieszkańcami Cieszyna, na które serdecznie zapraszamy!

9 października, godz. 11.00 Tai Chi - zajęcia plenerowe (Wzgórze Zamkowe)
 

/plakat org./

Przed nami chińskie ćwiczenia dla zdrowia i długowieczności, które poprowadzi Iwona Korlacka. Miejscem spotkania będzie Wzgórze Zamkowe (przy Wieży Piastowskiej). Gotowi na aktywność? Zatem zapraszamy. 

9 października, godz. 18.30 „Jak zadbać o siebie w rodzinie” Spotkanie dla rodziców wspierających dzieci w rozwoju (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)

/fot. FB/

Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji,  U-ważna oraz Jolanta Dróżdż-Stoszek - psycholog zapraszają na spotkanie pt.: "Jak zadbać o siebie w rodzinie". Wydarzenie adresowane jest do rodziców i ma na celu wspieranie dzieci w rozwoju.

SOBOTA

10 października godz. 10.00 Międzynarodowy Dzień Dziewcząt 2020 (Hufiec Ziemi Cieszynskiej)

/fot. FB/

Pierwszy raz w Cieszynie 10 października odkrywamy swoje dziewczyńskie SUPERMOCE. Wydarzenie adresowane jest dla dziewcząt w wieku 7-12 lat.

10 października, godz. 10.00 Śladami księdza Leopolda Jana Szersznika (Plac św. Krzyża 1) 

/fot. org./

Tym razem wyruszymy śladami jednego z najwybitniejszych cieszyniaków - historyka, pedagoga, slawistay, bibliofila, fundatora biblioteki i pioniera muzealnictwa. Wydarzenie poprowadzi Maksymilian Kapalskim - pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

10 października, godz. 9.00 II Turniej PNU o Puchar Miasta Cieszyna (Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków)
 

/plakat org./

Przed nami wyjątkowe wydarzenie, które przyniesie nam sporo sportowych emocji. Tym razem drużyny walczyć będą o Puchar Miasta Cieszyna. 

10 października, godz. 10.00 Klub Młodego Rękodzielnika (Pracownia Galimatias)

 

/plakat org./

Klub to cykl spotkań dla dzieci i młodzieży od 6- 14 roku życia w czasie których poznają podstawy różnych technik rękodzielniczych i wykonują samodzielnie zaprojektowane prace w tych technikach.

10 października, godz. 12.00 Żywa Biblioteka / Human Library (Herbaciarnia Laja)
 

/plakat org./

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, który poprzez rozmowę przeciwdziała uprzedzeniom i pozwala poznać ludzi z innych grup. Celem metody jest wzmacnianie dialogu społecznego.

10 października, godz. 14.00 Warsztaty teatralne z zawodowymi aktorami Teatru Dziecięcego BAJKOWE SKARBKI ŚLĄSKA  (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)

/plakat org./ 

Zapraszamy na Dziecięce Warsztaty Teatralne z elementami tanecznymi z zawodowymi aktorami. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka i Hollywoodzka Family Cieszyn. Wstęp - 20 zł (bilet rodzic + dziecko).

10 października, godz. 16.00 i 19.00 Kabaret Młodych Panów „To jest chore!” (Teatr. im. Adama Mickiewicza)
 

/fot. mat.pras/

Najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów „To jest chore” mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.

NIEDZIELA

11 października, godz. 9.45 Zakończenie sezonu rowerowego (zbiórka na Rynku w Cieszynie)
 

/mat.pras/

Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek” w Cieszynie zaprasza na „Zakończenie sezonu rowerowego 2020”. 11 października o godz. 9.45 zbiórka na Rynku w Cieszynie. Trasa długości 20 km. Zakończenie w Goleszowie, nad zbiornikiem TON. Wpisowe w wysokości 5 zł (wynajem miejsca, grill, wrzątek na herbatę i kawę). 

11 października, godz. 15.00 V Bieg Cieszyńska Godzinówka (Boisko pod Wałką)
 

/plakat org./
Wydział Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Cieszynie oraz środowisko biegaczy parkrun Cieszyn zapraszają na organizowany w dniu 11 października „V Bieg Cieszyńska Godzinówka”. Miejscem wydarzenia jest teren zlokalizowany wokół boiska „Pod Wałką” przy ul. Adolfa „Bolko” Kantora 10 w Cieszynie.

do 2 listopada godz. 17.00 Legendarny trójbój: warsztaty komiksu, filmu animowanego i gry planszowej (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji)
 

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 7 do 13 lat, do wzięcia udziału w trzech odrębnych warsztatach z tworzenia : 

- KOMIKSU(6 poniedziałków, od 28.09.20)
- FILMU ANIMOWANEGO (7 wtorków, od 29.09.20)
- GRY PLANSZOWEJ (5 piątków, od 02.10.20)

10 października, godz. 20.00 Trzy Piąte (Anielski Młyn)
 

Trzy Piąte to grupa przyjaciół, kochająca śpiew i dobrą zabawę! Grają akustycznie szeroko pojętą poezję śpiewaną. Zespół powstał bardzo dawno temu jako kapela rodzinna, ale gdy dzieci dorosły powiększyli skład i postanowili rzucić się w otchłań oszałamiającej kariery, która z pewnością gdzieś tam czeka.

Wystawy
   
trwa  „Jeszcze nie ma" (Galeria 12)

/plakat org./


Projekt „Jeszcze nie ma” został stworzony przez Joannę Heller i Mikołaja Bizonia w celu odkrycia Cieszyna na nowo. Nasze miasto posiada wiele ciekawych i wartościowych kontekstów zarówno w swojej przeszłości jak i teraźniejszości. W związku z tym podjęto próbę stworzenia nowego cieszyńskiego panteonu w celu odnalezienia prawdziwej, pogłębionej tożsamości miasta oraz zachęcenia samych mieszkańców do własnych poszukiwań w głąb siebie i Cieszyna.

do 21 listopada rozMYwani# Literatura polska na Zaolziu (Książnica Cieszyńska)

/plakat org./

28 lipca 2020 r. minęło sto lat od podziału Cieszyna między Polskę a Czechosłowację. Tego dnia, symbolicznie, Książnica Cieszyńska otworzyła swoją nową wystawę – "rozMYwani#. Literatura polska na Zaolziu 1920–2020".

do 29 listopada Śląska Rzecz wystawa pokonkursowa (Zamek Cieszyn)

/plakat org./

Śląska Rzecz pokazuje, że design to skuteczne narzędzie pozwalające szybciej dostosowywać się do zmian i lepiej reagować na oczekiwania odbiorców. – Dzisiaj wiemy już też, że po tych 15 latach zyskaliśmy narzędzie wzbudzające apetyt na dobre projektowanie – mówiła Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn podczas uroczystości wręczania nagród.

do 29 listopada Wystawy w ramach obchodów 90 lat CTF

/fot. pixabay/

Zapraszamy na:

- wystawę fotografii sportowej – w ramach obchodów 90 lat CTF (Hala Widowiskowo – Sportowa Cieszyn, ul. Sportowa 1) - od 25.09
- wystawę fotografii Dariusza Dziadka  (Galeria 13, Nowe Miasto 13) - do 15.10

Do 31.10 możemy również oglądać wystawę fotograficzną członka Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego Piotra Brody (Szkolne Schronisko Młodzieżowe)

Na sportowo - sport.cieszyn.pl

7.10, godz. 16.30 Mecz piłki nożnej dzieci (Boisko Pod Wałką) Organizator: CKS PIAST Cieszyn
10.10 Mecz piłki siatkowej mężczyzn (Sala sportowa Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy al. J. Łyska 21) Organizator: FUNDACJA TALENT
11,18,25.10 Rozgrywki Amatorskiej Ligi Siatkówki (Sala sportowa Szkolnego Schroniska Młodzieżowego) Organizator: Szkolne Schronisko Młodzieżowe, Fundacja Talent
11.10, godz. 10.00 Mecz piłki nożnej dzieci (Boisko Pod Wałką) Organizator: CKS PIAST Cieszyn
12.10, godz. 16.30 Mecz piłki nożnej dzieci (Boisko Pod Wałką) Organizator: CKS PIAST Cieszyn
13.10, godz. 11.00 Sekcja gry w boule (OCKiR) Organizator: Fundacja Aktywności Społecznej.

 

 
 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.