Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn nie tylko na weekend

Przed nami weekend, któremu towarzyszy świąteczna aura i oczekiwanie na Nowy Rok 2020. Zachęcamy, by ostatnie dni starego roku spędzić aktywnie, twórczo i koniecznie w doborowym towarzystwie. Tym, którzy nie mają jeszcze sylwestrowych planów podpowiemy, gdzie się bawić i z entuzjazmem zachęcać będziemy Was, by pierwszego stycznia wspólnie powitać w Cieszynie NOWY ROK.

 

PIĄTEK

27.12, g. 17.00 „Żółknie, kruszy się... - co się dzieje z moim domowym archiwum?!”. Prezentacja Łucji Brzeżyckiej i Anny Fedrizzi-Szostok w ramach cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej" (Sala konferencyjna Książnicy Cieszyńskiej)

SOBOTA

28-29.12, g. 16.00 i 18.00 "Dzieci śpiewają kolędy" (Teatr im. Adama Mickiewicza). Więcej

28.12, g. 18.30 Lunatyp i AGG w koncercie świątecznym w Liburnii

do 31 grudnia Cieszyński Maraton Karaoke (Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn)

/https://pixabay.com/pl/

 

Warto również zaplanować kolejne dni, by spędzić je ciekawie i w doborowym towarzystwie :) 

 

31.12, g. 20.00 Sylwester na Browarze (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

31.12, g. 20.00 Gala Sylwestrowa (Teatr im. Adama Mickiewicza)

1.01.2020, g. 17.30 Pokaz noworoczny / Taniec Dronów (Rynek)

WYSTAWY

Rara avis Tessinensis

Wystawa Anioły

„Jej portret” wystawa makijaży i stylizacji Moniki Mol

Adam J. Koszycki – fotografie

 

PIĄTEK

27.12, g. 17.00 „Żółknie, kruszy się... - co się dzieje z moim domowym archiwum?!”. Prezentacja Łucji Brzeżyckiej i Anny Fedrizzi-Szostok w ramach cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej" (Sala konferencyjna Książnicy Cieszyńskiej)

/plakat org./

Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” poświęcone zostanie tematyce papierowego podłoża, więc  tym razem nie treść, a materiał dokumentów piśmienniczych stanie się przedmiotem rozważań. Prezentacja odbędzie się w piątek 27 grudnia 2019 roku o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

Każdy dokument powstały od około połowy XIX wieku  do 1995 roku  może okazać się kwaśny, rozpada się samoczynnie, niezależnie od tego, czy będzie używany, czy nie. Dokumenty, listy notatki, plany zabudowań i plany gruntowe, rysunki, grafiki, albumy i atlasy – wszystkie mogą posiadać destrukcyjny „gen”, jakim jest zakwaszenie. Rewolucja przemysłowa XIX wieku, ogromne zapotrzebowanie na druk we wszelkich formach, a w następstwie wzrost popytu na tani papier doprowadziły do drastycznego obniżenia jego jakości. Według badań 90% zbiorów z tego okresu jest zagrożonych i  w stosunkowo krótkim czasie ulegnie zniszczeniu. Ratunkiem dla nich jest konserwacja masowa: odkwaszenie, przeniesienie na nowy nośnik czyli mikrofilmowanie i digitalizacja oraz laminacja i szpaltowanie. Chociaż dla powstrzymania kwaśnej katastrofy powstają programy międzynarodowe, problem swoją skalą przerasta możliwości nawet najbogatszych krajów. A co ze zbiorami prywatnymi? Jak przysłowiowy „każdy” człowiek może zabezpieczyć swoją własność przed utratą?
O przyczynach i skutkach, metodach zapobiegania i ratowania w skali mikro i makro opowiedzą Łucja Brzeżycka i Anna Fedrizzi-Szostok. Podczas spotkania będzie można skorzystać z opinii konserwatorów i zbadać stan swoich dokumentów, a nawet samodzielnie sprawdzić ich zakwaszenie. Na żywo zaprezentowany zostanie jeden  z zabiegów masowej konserwacji, jakim jest laminacja, a niewielkie dokumenty będzie można przy okazji wzmocnić. Więcej 

SOBOTA

28.12, g. 18.30 Lunatyp i AGG w koncercie świątecznym w Liburnii

/plakat org./
Cieszyński zespół "Lunatyp" zagra w restauracji "Liburnia" już 28 grudnia. Grupa zaprezentuje utwory świąteczne wybrane zarówno z polskiego jak i zagranicznego repertuaru. Zapraszamy na wieczór pełen dobrych myśli i pozytywnych emocji, nie zabraknie także chwili na nostalgię.

Zagrają:
Dagmara Dorda - wokal
Jakub Waluś - akordeon
Michał Kasztura - gitara
Wstęp: 15 zł, bilety do nabycia w Hotelu Liburnia.
Support: AGG czyli Amatorska Grupa Gitarowa
Zapraszamy do odwiedzania strony zespołu na Facebooku: https://www.facebook.com/lunatyp/ Więcej 

Warto również zaplanować kolejne dni, by spędzić je ciekawie i w doborowym towarzystwie :) 

31.12, g. 20.00 Sylwester na Browarze (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)

/plakat org./

Ciągle bez planów na najdłuższą noc w roku? Dołącz do zabawy sylwestrowej w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego Cieszyn!  Czeka nas zabawa do białego rana, a parkiet rozrusza niezawodny Hoody A.!  Startujemy o 20.00!
Wstęp: 60 zł. 
Bilety już teraz dostępne w sprzedaży w serwisie kupbilecik.pl pod adresem KLIK. Przywitaj Nowy Rok w Browarze Zamkowym Cieszyn! Więcej

31.12, g. 20.00 Gala Sylwestrowa (Teatr im. Adama Mickiewicza)

/plakat org./

Sylwester nad Morzem Czarnym?... A może raczej Odessa w Polsce?
Sylwestrowy koncert pieniący się muzyką Verdiego jak szampan, rozwalcowany obowiązkowo utworami Straussa, mieniący się jak karnawałowa maskarada melodiami cygańskimi, czeskimi, hiszpańskimi, węgierskimi i włoskimi, błyszczący niczym mały szczęścia łut, rozśpiewany jak musical i roztańczony jak balet… A gdyby dla kogoś taki repertuar okazał się zbyt trudnym orzechem do zgryzienia, zapraszamy bez obaw - w pogotowiu będzie "Dziadek do orzechów". Więcej 

1.01.2020, g. 17.30 Pokaz noworoczny / Taniec Dronów (Rynek)

/plakat org./

Przywitajmy razem Nowy Rok w Cieszynie!

Do tej pory Cieszyn witał Nowy Rok tradycyjnym pokazem sztucznych ogni. Biorąc jednak pod uwagę szkodliwość tego typu pokazów dla środowiska oraz domowych zwierzaków mieszkańców miasta, tym razem Cieszyn robi wrażenie oraz Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - COK proponują nie mniej widowiskowy Taniec Dronów!

Spotkajmy się w Nowy Rok, 1 stycznia o godzinie 17.30 na cieszyńskim Rynku i otwórzmy się na rozpoczynający się rok 2020 oraz na nowy sposób wspólnego świętowania! Do zobaczenia! Więcej

 

WYSTAWY

Rara avis Tessinensis

Wystawa Anioły

„Jej portret” wystawa makijaży i stylizacji Moniki Mol

Adam J. Koszycki – fotografie

 

 

 

 

 

 
 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.