Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na... majówkę!

Co nas czeka?

27.04-03.05 21. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”

27.04, godz. 10:00 126P Party Bike – Impreza zaczyna się na granicy

27.04, godz. 10:00 Sprzątanie Olzy

27.04, godz. 10:00 Maraton fitness „Kilometry dobra”

27.04, godz. 12:00 Logopedyczny głos: warsztaty z Dobrosławą Geiger – Falkowską

28.04 Cieszyński Jarmark na Granicy

28.04, godz. 12:00 11. Cieszyński Fortuna Bieg

01.05, godz. 17:30 Koncert wolności na cieszyńskim Rynku

02.05, 04.05, godz. 20:30 Nocne zwiedzanie Wzgórza Zamkowego

03.05, godz. 11:30 Biało-czerwone świętowanie – obchody Święta Konstytucji 3 Maja

 

 

Kino na Granicy: 26.04-3.05, Cieszyn/Czeski Cieszyn

Jak majówka w Cieszynie, to Kino na Granicy! Od 26 kwietnia do 3 maja Cieszyn i Czeski Cieszyn rozbłyśnie gwiazdami. Z okazji festiwalu miasto wypełni się znanymi gośćmi, którzy przyjadą tu na coroczne święto polsko-czesko-słowackiej kultury. W programie nie tylko filmy, których jest ponad 190. To także wystawy, koncerty i debaty. Wrażeń bez granic!

Najważniejsze punkty programu:

  1. Retrospektywy: w tym roku pokazane zostaną najważniejsze filmy Jaromira Hanzlika, aktora urodzonego w Czeskim Cieszynie, Milana Kňažko, Jana Švankmajera i Marka Koterskiego oraz Marcina Dorocińskiego.
  2. Femme fatale: m.in. Joanna Kulig w „Zimnej wojnie”, Grażyna Szapołowska w „Krótkim filmie o miłości”.
  3. Nowe filmy polskie, czeskie i słowackie: najnowsze, nagradzane filmy zarówno z Polski, jak i zza południowej granicy.
  4. Katowice filmu: przegląd twórczości absolwentów katowickiej szkoły filmowej.
  5. Wolność. 1989: rok 2019 to 30. rocznica „Jesieni Ludów” 1989 roku. Z tej okazji pokazane zostaną najciekawsze filmy poświęcone wolności, m.in. „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego.
  6. In memoriam: Kora: artystka dla wielu z nas stała się ucieleśnieniem wolności. Podczas festiwalu zostaną wyświetlone filmy z nią związane, odbędzie się spotkanie poświęcone Korze, do Cieszyna przyjedzie też sam Kamil Sipowicz.
  7. Debaty, spotkania, wykłady: cykl spotkań poświęconych polskiej, czeskiej, słowackiej kulturze po 1989 roku, m.in. „30 lat demokracji” z Hanną Suchocką (byłą polską premier), Petrem Pithartem (byłym czeskim premierem), Ivetą Radičovą (byłą słowacką premier) i György Vargą (byłym ambasadorem Węgier w Czechosłowacji).

 

To tylko mały ułamek wszystkich atrakcji, jakie planowane są podczas „Kina na Granicy”! Święto kina nad Olzą to również liczne wystawy, koncerty, warsztaty… W Klubie Otwartym Browaru Zamkowego każdego dnia festiwalu odbywać się będą koncerty i imprezy afterparty:

27.04, 22:00 DECENT ELEPHANT (PL) | 23:30 Afterparty – KRTL
28.04, 22:30 OXFORD DRAMA (PL) | ok. 00:30 Afterparty – IMO-TEP (CZ)
29.04, 22:30 LUVVER (SK) | ok. 00:30 Afterparty – DJ CHYTRY
30.04, 22:30 VLOŽTE KOČKU (CZ) | ok. 00:30 Afterparty – Mr. G
01.05, 23:00 Afterparty - DJ Wake Up & Mazubar
02.05, 22:30 KRÓL (PL) | ok. 00:30 Afterparty – PODAJ KABEL 

Organizatorzy zapraszają również na Koncert Wolności, który odbędzie się 1 maja na Rynku w Cieszynie o godz. 17:30. Wystąpią m.in. Martyna Jakubowicz, Tomek Lipiński, Haydamaky i Stasiuk. Wstęp na to wydarzenie jest wolny!

W ramach festiwalu zorganizowana będzie rozbudowana strefa free (bezpłatna), podczas której będzie można wziąć udział w projekcjach filmowych, spotkaniach, a także wyjątkowych pokazach transgranicznych.

Nie jesteśmy w stanie opisać w skrócie całego programu tegorocznej edycji „Kina na Granicy”, dlatego zapraszamy na stronę organizatora: www.kinonagranicy.pl. Zapraszamy również do lektury Wiadomości Ratuszowych, które ukażą się 26 kwietnia, gdzie opublikujemy obszerną informację na temat festiwalu!

Szczegóły:
Akredytacje (3-dniowe – 140 zł, 7-dniowe: 200 zł) do kupienia w biurze festiwalowym w godzinach otwarcia.
Bilety na pojedyncze seanse - 15 zł - do kupienia w miejscu projekcji (Teatr im. Adama Mickiewicza, kino Piast, kino Central, Kass Strelnice, COK "Dom Narodowy") na godzinę przed wybranym seansem.
Bilety na koncert – 25 zł. Cena obejmuje wstęp na pojedynczy koncert i tzw. „after party”. Bilety do nabycia bezpośrednio przed koncertem w Klubie Festiwalowym oraz w biurze festiwalowym.

Biuro festiwalowe:
Zamek Cieszyn
ul. Zamkowa 3
godziny otwarcia:
26.04 I 17:00 - 21:00,
27.04 - 02.05 I 9:00- 21:00,
03.05 I 9:00 do 14:00
Więcej informacji na www.kinonagranicy.pl

 

Wydarzenia towarzyszące Kinu na Granicy to również:

foto: Facebook organizatora

126P Party time: Impreza zaczyna się na granicy

Imprezowa riksza, będąca hybrydą rowera i kultowego „malucha”, Fiata 126p, będzie oczekiwać na pasażerów w okolicach przejścia granicznego. Czy zachwyci Was ten wyjątkowy pojazd, w którym znajdziecie m.in. nagłośnienie, imprezowe gadżety? Musicie przekonać się sami!

Jak piszą organizatorzy:
Trasa przejazdu będzie miała długość ok. 2 kilometrów. Nie zabraknie w niej przystanku na zrobienie pamiątkowego zdjęcia oraz możliwości podzielenia się wrażeniami z przejazdu, festiwalu z którego później zmontujemy jeden, krótki filmik!
#Cennik przejazdów:
#Normalny:
20 zł/  5€ / 120Kč - osoba dorosła
10 zł / 3€ / 60Kč - dziecko do 12 roku życia
40 zł / 10€ / 240Kč - rodzinny (2 osoby dorosłe + 1 dziecko)
#Ulgowy: (Osoby z karnetem #KinoNaGranicy -50% od ceny normalnej)
Musicie to sprawdzić, koniecznie!

 

foto: Facebook organizatora

28 kwietnia na Rynku zagości również Jarmark na Granicy. Z okazji cieszyńskiego święta kinomanów do naszego miasta przyjadą twórcy i rękodzielnicy z całego kraju. Będzie to doskonała okazja, by zakupić wyjątkowe, niepowtarzalne przedmioty – biżuterię, bibeloty, dekoracje, prezenty. Serdecznie zapraszamy!

 

Majówka w Cieszynie to jednak nie tylko Kino na Granicy i imprezy mu towarzyszące. Gwarantujemy, że absolutnie nikt nie będzie się nudził!

foto: Wojciech Wandzel

Czyn społeczny świetnym pomysłem na rozpoczęcie długiego weekendu! :) Dlatego zapraszamy na Sprzątanie Olzy, które rozpocznie się w sobotę 27 kwietnia o godz. 10:00 na Campingu Olza przy Alei Łyska 16. Podzieleni na trzy grupy (wodniacką, rowerową i pieszą) będziemy przemieszać się rzeką lub wzdłuż niej, zbierając po drodze śmieci. Następnie wrócimy na grilla za boiskiem Pod Wałką, by zjeść coś ciepłego i spędzić mile czas. Zapraszamy!

 

foto: Facebook organizatora

Są jeszcze inne sposoby na to, by zrobić coś dobrego. PSONI Cieszyn zaprasza na maraton fitness „Kilometry Dobra”, który odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godz. 10:00 w Hali Sportowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Organizatorzy zapraszają wszystkich, niezależnie od wieku. Wstęp kosztuje 10 zł, dzieci wchodzą za darmo. Cały dochód zostanie przekazany na dokończenie budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bażanowicach dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. To wspaniała okazja, by zadbać o formę i wspomóc budowę ośrodka dla potrzebujących jednocześnie! Nie może was tam zabraknąć!

 

foto: Facebook organizatora

Ponadto Akademia Dźwięku w Cieszynie zaprasza na warsztaty logopedyczne z Dobrosławą Geiger-Falkowską. Ta specjalistka od głosu pomoże wyjść ze złych nawyków, będzie można poćwiczyć również na lekcjach śpiewu! Wstęp: 10 zł. Obowiązują zapisy. Szczegóły na Facebooku wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2446378708723861/ Zapraszamy w sobotę 27 kwietnia o godz. 12:00 do Akademii Dźwięku – Daj Głos w Cieszynie.

 

foto: kampas-sport.eu

Weekend majowy w Cieszynie to również 11. Cieszyński FORTUNA Bieg! Już 28 kwietnia biegacze będą mogli spróbować swych sił w biegu prowadzącym ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Ta wielka sportowa impreza co roku przyciąga do naszego miasta tłumy biegaczy i kibiców z całego świata. W poprzednich biegach udział wzięli zawodnicy z różnych państw takich jak: Kenia, Ukraina, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, Mołdawia, Słowacja, Węgry i oczywiście Czechy. Start: godz. 12:00. Nie można tego przegapić!

 

foto: Wojciech Wandzel

Choć Wzgórze Zamkowe jest zachwycające o każdej porze dnia, nocą nabiera szczególnego roku. Dlatego szczególnie polecamy – wszystkim, zarówno mieszkańcom, jak i turystom – Nocne Zwiedzanie Wzgórza Zamkowego, które odbędzie się 2 i 4 maja o godz. 20:30. Przewodnik będzie czekał na chętnych przy Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn (budynek C). Czas trwania spaceru: około 3 godziny. W razie deszczowej pogody zastrzegamy możliwość odwołania spaceru.

 

foto: Facebook organizatora

3 maja zapraszamy wszystkich na wspólne, Biało-Czerwone Świętowanie w Cieszynie, które rozpocznie się na Rynku w Cieszynie od godz. 11:30. W programie m.in. koncert Orkiestry Dętej „Cieszynianka”, wspólne śpiewanie hymnu państwowego, a także lekcja śpiewu patriotycznego. O 14:00 rozpocznie się druga część imprezy – „Z przytupem”. W programie m.in.: występ kapel ludowych, warsztaty plastyczne, artystyczne i plecionkarskie dla dzieci, stoiska z rękodziełem i tradycyjnym jadłem. Wydarzenie to jest organizowane w ramach realizacji projektu „Kaj indzi inakszy u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego”. Zapraszamy!

 

Widzicie? Nie ma lepszego miejsca na majówkę niż Cieszyn! Serdecznie zapraszamy do naszego miasta!

 

 

 
 

POWRÓT

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.