18. Przemysław II, alias Przemko II * ok.1420 + 1477
W 1469 r. wziął udział w elekcji ołomunieckiej króla Węgier, Macieja Korwina, który został wówczas wyniesiony staraniem papieża oraz katolickiej części stanów czeskich do godności króla Czech. Na pewien czas zbliżył się do króla Węgier. Za zgodą legata papieskiego Marka i biskupa wrocławskiego Rudolfa z Rudesheim otrzymał od Macieja prawo do poboru odpustów przeznaczonych na wojnę z Turkami. Kilkakrotnie otrzymał od Macieja pieniądze na zorganizowanie oddziałów zaciężnych na zwalczanie opozycji antykorwinowskiej na Górnym Śląsku. W 1473 r. wraz z księciem ziębickim Wiktorynem z Podiebradów, powinowatym Przemysława II, Janem raciborskim i Janem opawskim wziął udział w wyprawie przeciw przeciwnikowi króla Macieja, Wacławowi rybnicko-pszczyńskiemu. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem po porażce książąt pod Żorami. Król węgierski i czeski zlecił wówczas obalenie Wacława szlachcicowi z Niewiadomia, Wacławowi Kropaczowi, w zamian za Rybnik i okolice. Pszczyna została przekazana (na krótko zresztą) Wiktorynowi. Przemko zniechęcił się wówczas do Macieja Korwina i przeszedł do opozycji wobec nowego monarchy, który zresztą postanowił pozbawić go księstwa cieszyńskiego. Od upadku uratowała Przemysława wyprawa wojsk polskich pod wodzą Jakuba z Dębna. Sterany niepokojem o los księstwa cieszyńskiego Przemysław II w 1477 r. zmarł.
Żoną Przemysława II była Anna (* około 1446 + 1477/1480), starsza córka Bolesława IV mazowieckiego i księżniczki ruskiej, Barbary. Ślub miał miejsce po r. 1460. W literaturze przedmiotu ostatnio kwestionuje się tak późne urodzenie się Anny. Z tego małżeństwa urodziła się córka Jadwiga, która wyszła następnie za mąż za Stefana Zapolyę. Anna owdowiała w 1477 r. Jako osoba żyjąca wystąpiła po raz ostatni w źródłach 19 listopada 1477 roku. W dyplomie księcia cieszyńskiego Bolesława II z 14 października 1480 roku wymieniono ją jako zmarłą.
/K. Jasiński: Rodowód, t. 3, s. 174, przyp. 20, O. Balzer, s. 529), I. Panic: Rybnik, s. 20-21, tenże: Księstwo, s.60-62, tenże: Vliv olomoucke volby, s. 151 nn./.