2. Kazimierz I * 1280/1290 + 1358
Kazimierz początkowo pozostawał w dobrych stosunkach z księciem, a od 1320 r. królem polskim Władysławem Łokietkiem. Gdy w 1326 r. wojska litewskie posiłkujące Łokietka w walce najechały również księstwo oświęcimskie doszło między księciem cieszyńskim a królem polskim do konfliktu. W konsekwencji ułatwiło to Kazimierzowi podjęcie decyzji o zbliżeniu się do Jana Luksemburskiego a następnie, 8 lutego 1327 r. złożenia hołdu władcy Czech w Opawie. Mocą dyplomu z 23 lutego 1327 r. otrzymał księstwo w dziedziczne posiadanie, zachowując daleko idącą suwerenność wewnętrzną.
Następca Mieszka I zabiegał o utrzymanie terytorialnej jedności swego księstwa. Z tego też powodu do objęcia tronu ostatecznie wyznaczył jedynie Przemysława Noszaka. Pozostałych swoich synów przeznaczył bądź to do stanu duchownego, bądź też szukał dla nich dróg awansu na dworze królewskim w Pradze. Zarazem też starał się o poszerzenie terytorium swojego władztwa. W 1337 r. nabył od książąt bytomskich, Władysława i Kazimierza, ziemię siewierską. Od księcia brzeskiego Bolesława III Szczodrego alias Rozrzutnego wziął pod zastaw okręg namysłowski. Zaangażował się w spór (zakończony definitywnie po jego śmierci) o spadek po książętach kozielsko - bytomskich, w konsekwencji, czego książę Przemysław Noszak wszedł w posiadanie połowy Bytomia i księstwa bytomskiego. W literaturze przedmiotu uważa się, że to właśnie on przebudował zamek w Cieszynie, zaś samo miasto otoczył murami. Wzorem ojca zabiegał o rozwój ekonomiczny księstwa, wspierając rozwój miast: między innymi pomiędzy rokiem 1316 a 1327 lokował Bielsko na prawie niemieckim.
/K. Jasiński: Rodowód, s. 120-122, O. Balzer: Genealogia, s. 452, I. Panic: Księstwo cieszyńskie, s. 43-45, Tenże: Jeszcze o dacie, s. 81, Tenże: Jeszcze o prze-jęciu Siewierza, s. 88-89/.