29. Wacław III Adam * 1524 + 1579
Po śmierci Marii Wacław III ożenił się powtórnie, 25 listopada 1567 r., tym razem z Katarzyną Sydonią (* ok. 1550 + VI/VII 1594), córką księcia saskiego Franciszka I. Z tego małżeństwa urodziło się trzech synów, a mianowicie Chrystian August, Adam Wacław i Jan Albrecht, oraz trzy córki: Maria Sydonia, Anna Sybilla i trzecia, nieznana z imienia, która zmarła jako niemowlę. Po śmierci męża sprawowała regencję w imieniu małoletniego syna Adama Wacława. Popierała reformację w księstwie cieszyńskim. W roku osiągnięcia przez syna pełnoletności wyszła za mąż za nadżupana trenczyńskiego Emeryka Forgacha. Po śmierci została pochowana w klasztorze w Lubiążu.
Pod rządami Wacława III księstwo cieszyńskie przeżywało okres stabilizacji, jakkolwiek musiało ponieść znaczny wysiłek finansowy związany z wojnami tureckimi i koniecznością budowy szańców obronnych w Jabłonkowie. Ich celem było udaremnienie ewentualnego wtargnięcia Turków na Śląsk. W 1573 książę kandydował bezskutecznie do godności króla polskiego.
Nie jest prawdą, jak często pisze się w pracach historyków, że już za opiekuńczych rządów Jana z Pernstejnu w księstwie cieszyńskim zapanowała Reformacja: księża katoliccy funkcjonowali tutaj w sposób nieskrępowany (w tym również na dworze książęcym) do 1540 roku. W istocie po tej dacie rozpoczyna się Reformacja, czego w przypadku Cieszyna najbardziej widocznym przykładem było rozwiązanie klasztoru bernardynów i dominikanów, zaś w księstwie nieco później klasztoru benedyktynów w Orłowej.
/K. Jasiński: Rodowód, s. 197-199, M. Kasperlik: Herzog Wenzel, passim, I. Panic: Wybrane zagadnienia, s. 7-11/.