Cieszyn na weekend 11.10-13.10
Za moment rozpocznie się kolejny ekscytujący weekend. Możecie być pewni, że również tym razem wrażeń i muzyki będzie pod dostatkiem. Jesteście ciekawi, co przed nami? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wydarzeń dopasowaną tak, by każdy z nas znalazł w niej coś dla siebie.
PIĄTEK 11.10
11.10-12.10 Jubileusz 90-lecia II LO im. M. Kopernika w Cieszynie (Teatr im. Adama Mickiewicza)
11.10, g. 11.00 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego "Zapobiegać samobójstwom" (sala konferencyjna Szpitala Śląskiego w Cieszynie)
11.10-13.10 Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Cieszyn (Świetlica Krytyki Politycznej)
11.10, g. 21.00 Hebel Stand-Up / Z przodu Tir, z tyłu Tir, w środku Świr
SOBOTA 12.10:
12.10, g. 9:00 Rozpoczęcie sezonu na lodowisku – Dzień otwarty (Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków)
12.10, g. 10.00-13.00 Zmysł wzroku. Zaprojektuj "optyczne złudzenie" - warsztat z cyklu: Mała Pracownia Projektowania (Zamek Cieszyn)
12.10, g. 12:00-14:00 Zwiedzanie Teatru (Teatr im. Adama Mickiewicza)
12.10, g. 15.00-18.00 Znakowanie rowerów
12.10, g. 21.00 Techno na granicy (Otwarty Klub Browaru Zamkowego)
12.10, g. 20.00 NMBF, Greynbownes, Great Ocean Drive w Panopticum! (Klub Panopticum)
12.10, g. 20.00 – 13.10, g. 6.00 Electrologia x TNG pres. SEPT (Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn)
NIEDZIELA 13.10
13.10, g. 16.00 i 19.00 Spektakl teatralny "BÓG MORDU" (Teatr im. Adama Mickiewicza)
No to zaczynamy...
PIĄTEK 11.10
11.10-12.10 Jubileusz 90-lecia II LO im. M. Kopernika w Cieszynie (Teatr im. Adama Mickiewicza)
/plakat org./
Dyrekcja oraz Komitet Organizacyjny obchodów Jubileuszu 90-lecia II LO im. M. Kopernika w Cieszynie serdecznie zaprasza na uroczyste obchody święta Szkoły w dniu 11 października 2019 roku.
Program obchodów Jubileuszu:
9.00 - Nabożeństwo Ekumeniczne w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie
11.00 - Uroczysta Akademia w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie
15.00 - Zwiedzanie szkoły, możliwość spotkań z nauczycielami
19.00 - Bal Absolwentów w Ustroniu Zawodziu ( DW Jaskółka, DW Muflon)
W dniu 12 października 2019 zwiedzanie szkoły w godzinach od 8.00 do 13.00 Więcej informacji: KLIK
11.10, g. 11.00 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego "Zapobiegać samobójstwom" (sala konferencyjna Szpitala Śląskiego w Cieszynie)
/plakat org./
Szpital Śląski w Cieszynie, Centrum Zdrowia Psychicznego, Powiat Cieszyński, Dzienny Ośrodek Wsparcia w Cieszynie, Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego "Więź" i Policja zapraszają na Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - "Zapobiegać samobójstwom". Spotkanie odbędzie się 11 października o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
W programie:
- wykład lek. med. Andrzeja Kłody - specjalisty psychiatry - "Czy da się żyć?"
- wykład asp. szt. Tomasza Pszczółki - "Zapobieganie samobójstwom - prawne aspekty pracy policji"
- pantomima "Deja vu"
- kiermasz rękodzieła
- wystawa prac pacjentów Oddziału Psychiatrycznego oraz Oddziału Dziennego Psychiatrycznego oraz Dziennego Ośrodka Wsparcia prowadzonego przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego "Więź". Więcej informacji: KLIK
11.10-13.10 Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Cieszyn (Świetlica Krytyki Politycznej)
/plakat org./
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS! Festiwal odbędzie się w cieszyńskiej Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w dniach od 11 do 13 października 2019 roku. Wstep wolny.
PROGRAM
PIĄTEK 11.10
g. 16:00 CENTRALNY DWORZEC AUTOBUSOWY (75' 2018 Czechy reżyseria: Tomáš Elšík)
Tytułowy dworzec znajduje się w południowym Tel Awiwie. Największy na świecie brutalistyczny betonowy potwór, budowany przez niemal trzydzieści lat, po ukończeniu okazał się kompletnie niefunkcjonalny. Ale kilometry bezużytecznych korytarzy, w których momentalnie traci się poczucie czasu i przestrzeni, kryją w sobie wiele zadziwiających tajemnic. WPROWADZENIE: JESSICA KUFA
g. 17:40 CZESKI ALLAH (100' 2017 Czechy reżyseria: Zuzana Piussi)
W swoim filmie Zuzanna Piussi przygląda się obu stronom debaty o uchodźcach, bo choć w Czechach – podobnie jak w Polsce – liczba uchodźców jest bardzo niewielka, kwestia migracji i uchodźctwa skutecznie polaryzuje społeczeństwo i jest skwapliwie wykorzystywana do mobilizacji prawicowo zorientowanego elektoratu. WPROWADZENIE: RAFAŁ CEKIERA
g. 19:45 GRANICE PRACY (72' 2017 Czechy reżyseria: Apolena Rychlíková)
Dziennikarka Saša Uhlová postanowiła zbadać warunki panujące w najgorzej płatnych miejscach pracy. Pralnia, ubojnia drobiu, fabryka żyletek, supermarket i sortownia śmieci – tu pracuje się najczęściej siedem dni w tygodniu, niekiedy także po godzinach, bez przerw na posiłek. Uhlová w każdym z tych miejsc spędziła około miesiąca, filmując swoją pracę i całe otoczenie ukrytą kamerą. WPROWADZENIE: NATALIA KAŁUŻA
SOBOTA 12.10
g. 16:00 PUNKT KRYTYCZNY. ENERGIA ODNOWA (83’ 2017 Polska reżyseria: Łukasz Bluszcz)
Pierwszy polski pełnometrażowy dokument poświęcony zmianom klimatu porusza kwestie istotne dla świata z naszej lokalnej perspektywy. O problemach, jakie powstrzymują rozwój odnawialnych źródeł energii i rozwiązaniach, które mogą powstrzymać katastrofę, mówią w filmie Łukasza Bluszcza eksperci i aktywiści z Polski i Niemiec.
WPROWADZENIE: MIŁOSZ MARKIEWICZ
g. 18:00 MŁODZI IDĄ DALEJ (87’ 2018 Kanada reżyseria: Slater Jewell – Kemker)
Kiedy w wieku 15 lat Slater Jewell-Kemker rozpoczynała realizację tego dokumentu, z pewnością nie spodziewała się, że pracę nad nim skończy dopiero 10 lat później. Przez cały ten okres z kamerą w ręku i ogromną determinacją podróżowała po świecie, śledząc przebieg kolejnych szczytów klimatycznych ONZ oraz dokumentując życie młodych aktywistów, dla których zmiana klimatu to nie tylko historie z gazet, ale równie często przerażająca codzienność rodzinnych miast i wsi.
WPROWADZENIE: MIŁOSZ MARKIEWICZ
g. 19:40 ATOMOWI ŻOŁNIERZE (22’ 2018 USA, Holandia reżyseria: Morgan Knibbe)
Po pół wielu wymuszonego milczenia atomowi żołnierze składają swoje wstrząsające świadectwa. W filmie Morgana Knibbe ostatni żyjący świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat. 50. opisują tamto doświadczenie, które na zawsze zmieniło ich życie.
WPROWADZENIE: AGNIESZKA KARPIEL
NIEDZIELA 13.10
g. 15:00 MÓJ TATA JEST BRATEM MAMY (76’ 2018 Ukraina reżyseria: Vadym Ilkov)
Tolik jest awangardowym artystą i muzykiem undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Doceniony za innowacyjność na festiwalu Visions du Réel film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia.
WPROWADZENIE: AGNIESZKA KARPIEL, GABRIELA STYRKOWICZ
g. 16:40 CZARNA OWCA (27’ 2018 Wielka Brytania reżyseria: Ed Perkins)
Żeby przetrwać czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna Owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.
WPROWADZENIE: AGNIESZKA KARPIEL, GABRIELA STYRKOWICZ
WYDARZENIE SPECJALNE:
g. 18:00 PROCES. FEDERACJA ROSYJSKA KONTRA OLEG SENCOW (72’ 2017 Estonia, Polska, Czechy reżyseria: Askold Kurov)
Film Kurowa to kronika pokazowego procesu politycznego przed sądem w Rostowie nad Donem, a także świadectwo solidarności z oskarżonym i skazanym Olegiem Sencowem jego kolegów po fachu.
PO FILMIE: Wybrane opowiadania Olega Sencowa w interpretacji Bogusława Słupczyńskiego
Biogramy:
Rafał Cekiera – doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor książek „O pułapkach emigracyjnej lekkości. Doświadczenie tymczasowości w narracjach młodych polskich emigrantów poakcesyjnych” oraz „Zgryzoty i nadzieje. Socjologiczna analiza wpisów do ksiąg wotywnych w kaplicy św. Wendelina w Rudzicy”. Zajmuje się przede wszystkim problematyką związaną z socjologią migracji, socjologią religii i współczesnymi przemianami kulturowymi.
Natalia Kałuża – kulturoznawczyni, animatorka kultury, od kilku lat związana ze Świetlicą Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie, koordynatorka cieszyńskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Agnieszka Karpiel – kulturoznawczyni, animatorka kultury, fotografka, doktorantka w Szkole Doktorskiej UŚ, koordynatorka Klubu Filmowego Ambasada w katowickim Kinie Kosmos.
Jessica Kufa – historyczka sztuki i kulturoznawczyni, doktorantka w Szkole Doktorskiej UŚ, organizatorka wystaw, dyskusji i wykładów (jako pracowniczka Galerii Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich), koordynatorka Klubu Filmowego Ambasada w katowickim Kinie Kosmos.
Miłosz Markiewicz - historyk sztuki i kulturoznawca, doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ. Autor wielu esejów i artykułów poświęconych w szczególnej mierze: etyce posthumanizmu i związanemu z nią zagadnieniu wspólnoty, przekraczaniu dualizmu Kultura/Natura czy redefinicji ekologii w czasach antropocenu. Redaktor pisma kulturalnego „Fragile”.
Bogusław Słupczyński - aktor, reżyser, instruktor teatralny, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Gabriela Styrkowicz - studentka filozofii w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych, Od lat aktywnie działa na rzecz tworzenia oddolnych projektów mających na celu przeciwdziałanie problemom społecznym. Więcej informacji KLIK
11.10, g. 21.00 Hebel Stand-Up / Z przodu Tir, z tyłu Tir, w środku Świr
/plakat org./
Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn zaprasza na kolejny występ Stand-Upowy Hebla! Tym razem Hebel przedstawi nowy program pod tytułem: "Z przodu TIR, z tyłu TIR, w środku Świr". Wstęp: 15 zł (przy wejściu). Wydarzenie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich. Więcej informacji: KLIK.
SOBOTA 12.10
12.10, g. 9:00 Rozpoczęcie sezonu na lodowisku – Dzień otwarty (Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków)
/plakat org./
12 października na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie odbędzie się rodzinna impreza z okazji rozpoczęcia sezonu na lodowisku pn. "WITAJ W ŚWIECIE LODU!". Początek o godz. 15.00!
Zapraszamy wszystkie rodziny z Cieszyna i okolic na rodzinne rozpoczęcie sezonu na lodowisku. Zachęcamy do tego, aby wszyscy byli przebrani w kolorowe i wyjątkowe stroje np. postaci z bajek, superbohaterów itp. Warto się przebrać, ponieważ organizatorzy nagrodzą najciekawiej przebrane osoby.
Na wszystkich, którzy pojawią się w sobotnie popołudnie na cieszyńskim lodowisku, czeka mnóstwo atrakcji:
- darmowe ślizgawki;
- animacje na łyżwach;
- nagrody dla najlepiej przebranych uczestników;
- upominki dla dzieci;
i wiele innych!
UWAGA! O godz. 16.30 przewidziana jest NIESPODZIANKA z Burmistrzynią Cieszyna!
Oczywiście podczas imprezy nie może zabraknąć też różnych smakołyków. Więcej informacji: KLIK
12.10, g. 10.00-13.00 Zmysł wzroku. Zaprojektuj "optyczne złudzenie" - warsztat z cyklu: Mała Pracownia Projektowania (Zamek Cieszyn)
/plakat org./
Uczestnicy październikowego warsztatu zaprojektują "złudzenie optyczne".
Tematem nowej edycji warsztatów z cyklu: Mała Pracownia Projektowania, dla dzieci i młodzież w wieku 7–12 lat, są ZMYSŁY. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznawać otaczający nas świat, to one ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem, ale i pozwalają odczuwać przyjemność. Człowiek został obdarzony przez naturę pięcioma podstawowymi zmysłami (wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu), choć niektórzy uważają, że jest ich nawet 21, m.in. zmysł odczuwania temperatury, równowagi oraz nocycepcji (odczuwanie bólu skóry, stawów i narządów).
Podczas warsztatów chcemy zwrócić uwagę młodym projektantom na to, że każdy z ludzi odbiera różne bodźce zewnętrzne, przetwarza je automatycznie i w ten sposób interpretuje rzeczywistość – odczuwając ją w subiektywny sposób. Kolejne ze spotkań jest poświęcone jednemu ze zmysłów – pięciu podstawowym oraz tzw. "nowym" zmysłom. Pomysłodawczynią tego cyklu MPP jest Alicja Bąk-Żerebiec.
Zmysł wzroku. Zaprojektuj "optyczne złudzenie"
12.10.2019, godz. 10.00-13.00
Prowadząca Alicja Bąk-Żerebiec
Miejsce: Zamek Cieszyn
Młodzi projektanci dowiedzą się, czym jest percepcja kolorów i ile ich jest na świecie, czy nasz wzrok może się mylić, dlaczego niektórzy nie wiedzą niebieskiego i kto widzi w ultrafiolecie. Przekonają się jak postrzegają kolory niektóre zwierzęta, a być może nawet i rośliny. Przyjrzą się też sztuce op-art, by w końcu zaprojektować "złudzenie optyczne".
Alicja Żerebiec-Bąk – projektantka produktu, grafiki użytkowej i usług, absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, asystentka na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2014 roku prowadzi także własną działalność projektową AB:DESIGN.
Udział w warsztacie: 30 zł/dziecko. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia na: mjarema@zamekcieszyn.pl. Informacje: Małgorzata Jarema, tel. 33 851 08 21 wew. 18.
Więcej informacji: KLIK
12.10, g. 12:00-14:00 Zwiedzanie Teatru (Teatr im. Adama Mickiewicza)
/fot. RK/
Jakie plany na sobotę? Wizyta w Teatrze im. A. Mickiewicza! 12 października w godz. 12:00-14:00 zapraszamy na zwiedzanie teatru z przewodnikiem. A będzie to ciekawie spędzony czas, bo ten ponad stuletni budynek skrywa wiele tajemnic!
Pięciokondygnacyjny budynek teatru został zaprojektowany przez architektów z Wiednia - Ferdynanda Fellnera i Hermanna Helmera, którzy w swoim dorobku mieli 48 teatrów, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Toruniu i Łańcucie. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o historii tego imponującego budynku, zobaczyć kulisy, obejrzeć, jak wygląda scena z perspektywy aktora, a także odwiedzić inne pomieszczenia teatru. Jak dawni, austriaccy budowniczy poradzili sobie z dopływem powietrza na salę, w czasach, gdy nie było jeszcze klimatyzacji? Czy scena, która się tam znajduje, jest obrotowa? Do czego służy żelazna kurtyna? To wszystko i jeszcze więcej będą mogli Państwo dowiedzieć się podczas zwiedzania budynku teatru z przewodnikiem. Zapraszamy, wstęp wolny! Wiecej informacji: KLIK
12.10, g. 15.00-18.00 Znakowanie rowerów
/fot. SM/
To już ostania okazja w tym roku, aby oznakować swój rower. Czekamy na zainteresowanych na cieszyńskim lodowisku podczas uroczystej inauguracji sezonu - 12 października w godz. 15.00-18.00.
Zdajemy sobie sprawę, że bliżej nam już do nart i łyżew, ale chcemy dać jeszcze możliwość tym, którzy chcieliby oznakować swój rower zanim trafi on na zimę do garażu lub piwnicy. Z doświadczenia wiemy, że tam też zdarzają się kradzieże. Dlatego nie warto czekać na wiosnę i zanim zmienimy środek lokomocji dokonajmy niezbędnych zabezpieczeń. Przypominamy wszystkim, że znakowanie roweru jest bezpłatne. Więcej informacji: KLIK.
12.10, g. 20.00 NMBF, Greynbownes, Great Ocean Drive w Panopticum! (Klub Panopticum)
/źródło:https://www.facebook.com/events/961969000809300//
Zapraszamy już w najbliższą sobotę do Klubu Panopticum na koncert zespołów ze 'stajni' ołomunieckiego labelu Red Mode Music. Zagrają załogi z Polski, Czech i Niemiec:
- November Might Be Fine - post rock, instrumental | PL
- Great Ocean Drive - ultra low post stoner | DE
- Greynbownes - stoner-rock | CZ
Więcej informacji: KLIK.
12.10, g. 20.00 – 13.10, g. 6.00 Electrologia x TNG pres. SEPT (Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn)
/źródło:https://www.facebook.com/events/482137449001945//
W mieście dwóch granic wskrzeszono legendę muzyczną. Po kilku latach nieobecności, Techno Na Granicy wreszcie znalazło miejsce, w którym można było uzyskać klimat niezbędny do tworzenia czegoś wyjątkowego.
Otwarty Klub Browaru Zamkowego zachwycił wszystkich, a majowy wieczór z nieszablonowym live w wykonaniu T A K A pozostał nam w pamięci na długo. Powrót do ceglanych wnętrz Browaru wydawał się tylko kwestią czasu.
I oto jest on – SEPT. Człowiek, który grał mordercze closingi na największych letnich festiwalach – Open’er, Audioriver czy Wisłoujście. Przyjedzie do nas gdzieś pomiędzy graniem u boku Clerica i Blawana na Instytucie, a występem na Boiler Room w Hannoverze. Więcej informacji: KLIK.
NIEDZIELA 13.10
13.10, g. 16.00 i 19.00 Spektakl teatralny "BÓG MORDU" (Teatr im. Adama Mickiewicza)
/plakat org./
Więcej informacji: KLIK