Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Cieszyn na weekend 5-7 czerwca

5.06, g. 8:00 Przesłuchania on-line (Wydarzenie online)

5.06, g. 19.00 Domowe granie / David Fly / COK transmituje na żywo!

WYSTAWY:

Do 26.06 Wystawa Urszuli Kluz-Knopek "Połączenie nie zostało zerwane" (Galeria 12)

21.05-28.06 Graduation Projects znów na Zamku Cieszyn (budynek A, sala wystawowa)

Do 30.06 Jumbo Kenia / wystawa fotografii w Galerii Ceglanej

Spacer po Wzgórzu Zamkowym

 

5.06, g. 8:00 Przesłuchania on-line (Wydarzenie online)

fot. FB

Wszyscy wiemy, że weekend to nie pora na naukę, ale tym razem warto tę zasadę odłożyć na bok, zwłaszcza jeśli planujecie rozpocząć studia na kierunkach związanych z muzyką, lub chcecie rozwijać swoje umiejętności wokalne lub instrumentalne, a trudno Wam będzie samym ocenić ich poziom. Skorzystajcie więc z okazji i zaprezentujcie swój talent przed profesjonalistami. Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ Cieszyn zaprasza na przesłuchanie on-line!

Przygotujcie nagranie, wybierzcie jednego z wykładowców i prześlijcie do niego próbkę swoich umiejętności! WSiNoE oferuje bezpłatne konsultacje. - Prosimy o przesłanie w mailach linku/linków do filmów na You Tube, bądź innych platformach. Prosimy o nie przysyłanie plików z nagraniami - to może utrudnić odbiór tego typu wiadomości - czytamy w informacji.

Czekają na Was:
dr Marcin Żupański: multiinstrumentalista specjalizujący się w saksofonach, fletach oraz klarnetach. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Doktor sztuki w dyscyplinie instrumentalistki.

dr hab. Aleksandra Zeman: dyrygent, pedagog, doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuki, dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne.

dr hab. Bartosz Jaśkowski: wokalista, pedagog, kompozytor, autor tekstów. Absolwent wokalistyki jazzowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

prof. dr hab. Tomasz Spaliński: instrumentalista, doświadczony pedagog, mogącym poszczycić się sukcesami swoich podopiecznych na licznych konkursach gitarowych, w tym rangi międzynarodowej.

dr Ewa Bogdanowicz: doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, nauczyciel rytmiki, muzyk, pedagog, muzykoterapeuta; choreoterapia. Więcej informacji 

 

5.06, g. 19.00 Domowe granie / David Fly / COK transmituje na żywo!

fot. FB

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"  zaprasza na cykl koncertów NA ŻYWO w Waszych domach. W każdy kolejny piątek o godzinie 19.00 na profilu Ośrodka Kultury w serwisie Facebook transmitowane będą NA ŻYWO Domowe koncerty naszych lokalnych artystów związanych z Cieszynem!

David Fly
Nazywam się Dawid Muchewicz. Pod pseudonimem David Fly od kilku lat gram i śpiewam własne kompozycję. Mam dwie pasje - muzykę i podróże. Idąc przez świat z gitarą, realizuję swoje marzenia. Moim największym marzeniem jest być światłem i dzielić się nim. By dzięki muzyce, jak i tekstom mówić ludziom o innej perspektywie, by nie tylko świadczyć, ale też być świadectwem tego, za czym stoi moje życie. Nie jestem na ulicy za karę. Nie marnuję się, nie rozdrabniam się. Jestem tam, bo są ludzie, którzy tego potrzebują. Jestem tam bo wiem, że ciemność nie istnieje sama w sobie. Jest tylko brakiem światła. Mam dość rozglądania się, kto będzie tym światłem za mnie. Wierzę, że odpowiedzialność za to, co wnosimy do tego świata, tkwi w każdym z nas.

Zapraszamy w piątek 5 czerwca o godzinie 19.00 na profil Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - COK. Zajmijcie wygodne miejsca w Waszych fotelach i dołączcie do naszej transmisji! Komentujcie na bieżąco, a Artyści na pewno odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania nawiązując bezpieczną, wirtualną interakcję!

Transmisja jest zupełnie darmowa, ale jeśli tylko macie ochotę możecie wpłacić kilka złotych na zbiórkę Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego dla Szpitala Śląskiego! Zbiórkę znajdziecie pod tym adresem: https://pomagam.pl/en9pch99 

#ZOSTAŃwDOMU i #WspierajPolskichArtystów

Wspieramy lokalnych artystów, którzy ze względu na epidemię musieli odwołać wszystkie swoje koncerty i występy. Teraz mogą występować dla nas na żywo pozostając w domach!  Do zobaczenia! Więcej informacji 

WYSTAWY:

Do 26 czerwca Wystawa Urszuli Kluz-Knopek "Połączenie nie zostało zerwane" (Galeria 12)

fot. org.

miejsce: Galeria 12, Rynek 12, Cieszyn
wystawa: do 26.06.2020 
od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00. 
Zapraszamy na zwiedzanie indywidualne, w galerii obecna będzie kuratorka a w piątki 14.00-16.00 Artystka. 
Zwiedzanie będzie się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

"Patrzę na swoje dłonie i widzę jego. Mamy ten sam karłowaty kształt palców, zgrubiałe kostki, twarde paznokcie. Coraz rzadziej widzę cień taty za oknem, coraz częściej na sobie. Jakby zmienił miejsce zamieszkania."

Minęło 16 miesięcy od śmierci mojego taty. To jakieś 487 dni uczenia się życia z miłością, gdy tej drugiej osoby już nie ma. Był czas, gdy widywałam go za oknem, gdy słyszałam jego oddech w pokoju. Później odnajdywałam go na sobie w tym samym kształcie kciuków i pieprzyku pod łokciem. Gdzieś na wysokości drugiego miesiąca przychodził do mnie w snach. Czekałam na nie, choć czasem były to koszmary. Nawet letnie wakacje straciły swoją beztroskę bez zapachu jego potu zmieszanego z wonią skoszonej trawy (wcześnie nie wiedziałam, że było to dla mnie tak ważne). Każdy miesiąc, każdy tydzień, ba! czasem nawet każda chwila objawia nowe oblicze żałoby, uczy doświadczania braku, wypełniania „nie ma". Okazało się, że żałoba nie jest czymś, co przychodzi z zewnątrz, na co można się natknąć, spotkać, znaleźć. Żałobę się tworzy, jest aktem kreacji i jak miłość ma swoje różne oblicza, które w zależności od czasu i okoliczności ujawniają się na różne sposoby. Żałoba się nie kończy. 

Ta wystawa to wizualna opowieść o tęsknocie po stracie bliskiej osoby. Żałoba traktowana jest tu jako etap, jako konsekwencja miłości. Połączenie nie zostało zerwane to próba opowiedzenia o tym trudnym, lecz ważnym okresie w życiu w sposób otwarty i bez lęku.

Urszula Kluz-Knopek artystka wizualna, doktora sztuki i inżynierka informatyki. W swojej twórczości podejmuje problemy związane z relacją natury i kultury, opresyjności kultury popularnej, postrzegania śmierci naturalnej w kontekście wirtualnego życia. Autorka wystaw indywidualnych: Keep away from fire (2013), Wiosennie (2015), Zmierzch (2017), Latający Dom Dobrej Śmierci (2017), PlayDead.info (2019). Autorka będącej obecnie w przygotowaniu książki PlayDead. WIĘCEJ INFORMACJI

Do 28.06 Graduation Projects znów na Zamku Cieszyn (budynek A, sala wystawowa)

fot. mat/pras

Przed przymusowym, ze względów bezpieczeństwa, zamknięciem instytucji kultury, w Zamku Cieszyn pokazywaliśmy wystawę prac dyplomowych absolwentów kierunków projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. To uczestnicy międzynarodowego przeglądu „Graduation Projects 2019”. Z radością informujemy, że wystawa znów jest otwarta dla zwiedzających. Dyplomy były oceniane w dwóch kategoriach: 2D – grafiki użytkowej (w tym projektowania stron internetowych, użytkowych projektów aktywnych, czy aplikacji ekranowych) oraz 3D – wzornictwa przemysłowego (z uwzględnieniem tkanin, ubioru, szkła lub ceramiki). Międzynarodowe jury zdecydowało, kogo zaprosić na wystawę. Tym razem wybrało trzydziestkę dyplomantów z grona 289 zgłaszających swoje prace. Niestety

pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam prezentację wystawy dyplomów w zaplanowanym okresie. Mogliśmy zapraszać na stronę internetową i profil Graduation Projects, na Facebooku, gdzie absolwenci opowiadali o swoich pomysłach projektowych. Ponieważ restrykcje są w naszym kraju stopniowo zdejmowane, postanowiliśmy zaprosić ponownie na przerwaną wystawę. Tym samym od 21 maja w Zamku Cieszyn, budynek A (Oranżeria) można sprawdzić osobiście nie tylko to, jakie tematy młodzi projektanci uznali za inspirujące, ale także to, co z tego zainteresowania wyniknęło. Oczywiście zwiedzanie wystawy jest możliwe pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Zapraszamy codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10.00-17.00. Wystawę przywracamy do 28 czerwca. WIĘCEJ INFORMACJI

Do 30.06 Jumbo Kenia / wystawa fotografii w Galerii Ceglanej

fot. mat/pras

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" i Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają do zwiedzania wystawy fotografii Ryszarda Stawowego i Jerzego Chachlowskiego pt. "Jumbo Kenia", która dostępna będzie do 30 czerwca w Galerii Ceglanej na parterze Domu Narodowego w Cieszynie.

Wystawa jest efektem spełnionych przed laty podróży autorów do Kenii (Jerzy Chachlowski w 2011 r. i Ryszard Stawowy w 2007), w których niezwykłym przeżyciem był fotograficzny udział w safari na terenach rezerwatów Tsavo East i Masai Mara oraz wizyty w wioskach Masajów i Samburu. Przekazanie pełni egzotyki słowem i obrazem nie jest możliwe i w żaden sposób nie zastąpi osobistego udziału w przygodzie, która uświadamia, jak krucha jest dzika przyroda pod wpływem ekspansji człowieka. Autorzy wystawy są członkami Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego i swoje prace o różnorodnej tematyce prezentowali na wystawach m.in. w Cieszynie, Czeskim Cieszynie, Havirzowie, Pawłowicach, Skoczowie. Indywidualne zwiedzanie wystawy z zachowaniem środków bezpieczeństwa będzie możliwe w godzinach pracy Domu Narodowego. Zapraszamy! WIĘCEJ INFORMACJI

Spacer po Wzgórzu Zamkowym

W. Wandzel

Po tak długiej i nieplanowanej przerwie, można nareszcie wspiąć się na taras widokowy Wieży Piastowskiej i zajrzeć do Rotundy. Najstarsze zabytki Śląska Cieszyńskiego są już otwarte dla odwiedzających, należy jednak zachować zasady bezpieczeństwa. Do Wieży jednorazowo może wejść 6 osób. Zalecane jest zachowanie dwumetrowego dystansu od innych zwiedzających, obowiązuje również nakaz zasłaniania nosa i ust. W obiekcie otrzymuje się jednorazowe rękawiczki, dostępny jest także środek do dezynfekcji rąk. Podobne zasady obowiązują przy zwiedzaniu Rotundy, tyle że w jednym czasie mogą w niej przebywać 4 osoby.

Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Zachęcamy też do wybrania się na spacer po Wzgórzu Zamkowym. Warto wcześniej zajrzeć na profil Zamek Cieszyn turystycznie na Facebooku, gdzie publikowane są m.in. ciekawostki na temat rosnących na Wzgórzu roślin. Spacer może być dobrą okazją, by sprawdzić, gdzie i które z nich rosną o tej porze roku. Zapraszamy też do Punktu Informacji Turystycznej (w budynku C), można już także wybrać się na stacjonarne zakupy do zamkowego sklepu od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. W obu tych miejscach obowiązują wspomniane zasady bezpieczeństwa. Zapraszamy! I pamiętajmy: dbajmy o siebie oraz innych. WIĘCEJ INFORMACJI

 

 
 

POWRÓT

Aplikacja dostępna w App Store i Google Play!

Aplikacja Google Play Aplikacja App Store


Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.