Synagoga Klügera (ul. Czarny Chodnik)
Jej twórcą był Salomon Klüger, który tytułował się rabinem, ale na co dzień działał jako kupiec. Budynek synagogi powstał w latach 1931-33 przy ul. Czarny Chodnik 5 na podstawie planów, które opracował cieszyński budowniczy Józef Raszka. Synagoga Klügera była małym piętrowym budynkiem wysokim na ok. 10 metrów, w zasadzie na rzucie prostokąta, o wymiarach zewnętrznych ok. 7 na 11 metrów. Parter zajmowała sala modlitw dla mężczyzn, piętro galeria dla kobiet. Przy jednym dłuższym boku umieszczono trapezowatą dobudówkę mieszczącą klatkę schodową, do której dochodziło się przez małe podwórze. Na przeciwległej ścianie parteru wewnątrz domu modlitwy ulokowana została kwadratowa mównica (bima).
Na budowę swojej synagogi Klüger zaciągnął wysokie pożyczki, których nie był w stanie spłacić. Po kilku latach sądowych nakazów płatniczych w 1938 r. sąd przysądził prawo własności do budynku Komunalnej Kasie Oszczędności. Dzięki temu nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie służył jako magazyny, potem, w związku z budową myjni samochodowej i transformatora prądu został wyburzony.
Idąc dalej ul. Czarny Chodnik dochodzimy do ul. Zamkowej. Kierujemy się w prawo i przez tory kolejowe oraz most na Bobrówce dochodzimy do rozwidlenia ulic Frysztackiej i Hażlaskiej koło kościółka św. Jerzego. Ul. Frysztacka była w dawnych czasach w dużej części zamieszkała przez Żydów. My jednak skręcamy w prawo góry i wspinamy się ul. Hażlaską do góry, by dojść do położonego z lewej strony ulicy starego cmentarza żydowskiego.