Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Wejdź na wersję strony dostosowanej dla osób niepełnosprawnych
visitCieszyn
  • DLACZEGO WARTO?
    po co przyjechać do Cieszyna?
  • Co? Gdzie?
  • Historia i tradycja
  • Ciekawostki
  • Cieszyn INEurope
    Mapa
  • DLACZEGO WARTO?
    • IMPREZY
    • HISTORIA MIASTA
    • PROGRAMY ZWIEDZANIA
    • ZABYTKI I ATRAKCJE
    • PRZEWODNIKI
  • Co? Gdzie?
    • DOJAZD
    • NOCLEGI
    • KALENDARIUM WYDARZEŃ
      NA CAŁY 2020 ROK!
  • Historia i tradycja
    • Dzieje miasta
    • Dzieje ratusza
    • Moneta w dawnym Cieszynie
    • Miasto i jego mieszkańcy
    • Osobistości
    • Tradycje cieszyńskie
    • Czarownica powołana
    • Cieszyńskie tramwaje
  • Ciekawostki
    • Cieszyńskie Naj
    • Czy wiesz, że?
    • Cieszyn na starej fotografii
    • Witualny spacer
    • Cieszyn w liczbach
  • Cieszyn INEurope

Wieża Piastowska

Wieża Piastowska, fragment rys. z 1646 r.
Wieża Piastowska, fragment panoramy Cieszyna Kmetty’ego z 1819 r.
Fragment litografii J. Alta z 1840 r.
Fragment krenelażu, fot. z 2006 r.
Wieża Piastowska – przekrój
Wieża Piastowska, fot. z 2006 r.
Dzwon z kościoła św. Trójcy ufundowany w 1641 r. przez księżną Elżbietę Lukrecję
Widok z Wieży Piastowskiej na centrum miasta Wieża Piastowska, wybudowana w 2 połowie XIV wieku, stanowiła najważniejszy element systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. Zbudowana z kamienia, na planie kwadratu, jest wysoka na prawie 30 m

Wieża Piastowska, wybudowana w 2 połowie XIV wieku, stanowiła najważniejszy element systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. Zbudowana z kamienia, na planie kwadratu, jest wysoka na prawie 30 metrów, a składa się z czterech zasadniczych części. Podziemna, zagłębiona ok. 6 metrów poniżej obecnego poziomu gruntu, stanowiła w przeszłości lochy. Dolna część Wieży Piastowskiej, o boku szerokości 9 metrów, liczy 10 metrów wysokości, a pełniła funkcje gospodarcze. Część środkowa, wysoka na 15 metrów o nieco mniejszym boku (8,5 metra), zapewne służyła za mieszkanie. Najwyższy, czterometrowy fragment Wieży Piastowskiej jest najbardziej rozbudowany i przystosowany do wypełniania zadań militarnych. Zbudowana z cegieł korona wykraczająca poza obrys wieży, wsparta jest na kamiennych belkach, z machikułami, czyli urządzeniami obronnymi, które pozwalały w razie potrzeby zrzucać na wroga wrzące ciecze i pociski przez otwory w podłodze. Całość uzupełniały obronne blanki (krenelaż) oraz dach namiotowy. Wewnątrz Wieża Piastowska dzieli się na siedem kondygnacji, połączonych kamiennymi (w części dolnej) i drewnianymi schodami. Grubość muru w części dolnej wynosi 2,5 metra, w górnej 1,5 metra. Oświetlenie zapewniały wąskie okna, na narożach umieszczono cztery herby piastowskie.

 

Pokonując 120 kamiennych i drewnianych stopni, wspinamy się na taras widokowy urządzony obecnie na ostatniej kondygnacji Wieży Piastowskiej. Rozciąga się stąd widok nie tylko na obie części Cieszyna, ale także na okolice. Z góry zobaczyć można obiekty na terenie Cieszyna, które kiedyś związane były z Piastami, a których zachowały się pewne pamiątki z okresu piastowskiego. Można też je zwiedzić i na pewno warto.

 

Daleko, na terenie Brandysa, obecnej dzielnicy Czeskiego Cieszyna, znajdował się kiedyś w dawnych czasach letni zameczek cieszyńskich Piastów, położony wśród sadów i zagród. W 1617 roku właśnie tutaj zmarł książę Adam Wacław. Często przebywała tu także jego córka, księżna Elżbieta Lukrecja, przyjmując tu np. cieszyńskich Wałachów, pasterską ludność z okolicznych Beskidów. Podatki od hodowanych przez nich owiec stanowiły niebagatelne źródło dochodów ostatniej cieszyńskiej księżnej. Zameczek już dawno nie istnieje, jego wygląd znamy z późniejszych przekazów ikonograficznych. Po polskiej stronie widzimy m.in. kościół parafialny p.w. św. Jerzego, którego początki sięgają średniowiecza, gdyż powstał jako kaplica przy szpitalu mieszczańskim. Szpital, a w zasadzie przytułek dla biednych, chorych i starych mieszkańców Cieszyna, był instytucją miejską, ale wspierali go także cieszyńscy książęta. M.in. po likwidacji klasztoru franciszkanów bosych książę Wacław Adam darował miastu w 1545 roku grunt i budynki klasztoru z przeznaczeniem dla szpitala. Piastów przypomina zachowany do dzisiaj zwornik z piastowskim orłem w prezbiterium kościoła św. Jerzego. Klasztor franciszkanów bosych (bernardynów), ufundowany w 1476 roku przez księcia Przemysława II, znajdował się nieco dalej, przy ulicy Michejdy, w miejscu gdzie w XIX wieku istniała miejska strzelnica (obecnie Michejdy 20). Dalej, wyraźny dzięki wysokiej wieżyczce pomalowanej na niebiesko, widać kościół p.w. św. Trójcy. Został zbudowany w 1594 roku, na miejscu drewnianej kaplicy cmentarnej, postawionej przy cmentarzu ofiar zarazy w 1585 roku. Grunt pod cmentarz darowała miastu księżna Katarzyna Sydonia. Po restauracji katolicyzmu jako wyznania panującego w księstwie cieszyńskim w 1609 roku, cieszyńscy książęta pozostawili kaplicę przy cmentarzu w użytkowaniu protestantom (do 1654 roku). Kościół do dzisiaj zachował cechy późnogotyckie i renesansowe. Na jego dostawionej w 1864 roku wieży do dzisiaj zachował się z pierwotnego wyposażenia kościółka dzwon z 1641 roku z herbem oraz napisem na cześć ostatniej księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji.

 

Schodząc ze Wzgórza Zamkowego kierujemy się prosto w ul. Głęboką, główną arterię komunikacyjną Cieszyna. Pierwsza ulica, łącząca się z nią z lewej strony to ul. Mennicza, która po kilkunastu krokach doprowadzi nas na Plac Teatralny. Neobarokowy budynek teatru im. Adama Mickiewicza powstał w 1910 roku jako Teatr Niemiecki. Przedtem wznosiły się w tym miejscu austriackie koszary, a wcześniej stary cieszyński kościół parafialny.

 


Tekst: Janusz Spyra
Redakcja i dobór ilustracji: Renata Karpińska
Fot.: Renata Karpińska, Paweł Halama, Anna Fedrizzi, Joanna Rzepka, Tomasz Matysiak, Henryk Tesarczyk, Dominik Dubiel, fot. halerza Przemysława I: Wojciech 

 

 
 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!



Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.

Cieszyńskie Centrum Informacji
Rynek 1, 43-400 Cieszyn
tel. 33 479 42 49
NAJWAŻNIESZE ADRESY
Film promocyjny Cieszyna
Cieszyn z lotu ptaka
Administrator strony:
Biuro Promocji, Informacji i Turystyki, Urząd Miejski
tel.: +48 33 4794 240
e-mail: promocja@um.cieszyn.pl
© 2019 All rights reserved
Polityka prywatności
Deklaracja dostępności
<
wykonanie: