Zasięg darmowego dostępu do Wi-Fi w Cieszynie

Wejdź na wersję strony dostosowanej dla osób niepełnosprawnych
visitCieszyn
  • DLACZEGO WARTO?
    po co przyjechać do Cieszyna?
  • Co? Gdzie?
  • Historia i tradycja
  • Ciekawostki
  • Cieszyn INEurope
    Mapa
  • DLACZEGO WARTO?
    • IMPREZY
    • HISTORIA MIASTA
    • PROGRAMY ZWIEDZANIA
    • ZABYTKI I ATRAKCJE
    • PRZEWODNIKI
  • Co? Gdzie?
    • DOJAZD
    • NOCLEGI
    • KALENDARIUM WYDARZEŃ
      NA CAŁY 2020 ROK!
  • Historia i tradycja
    • Dzieje miasta
    • Dzieje ratusza
    • Moneta w dawnym Cieszynie
    • Miasto i jego mieszkańcy
    • Osobistości
    • Tradycje cieszyńskie
    • Czarownica powołana
    • Cieszyńskie tramwaje
  • Ciekawostki
    • Cieszyńskie Naj
    • Czy wiesz, że?
    • Cieszyn na starej fotografii
    • Witualny spacer
    • Cieszyn w liczbach
  • Cieszyn INEurope

Badania Rynku

Profil nawarstwień Rynku - najniżej bruk średniowieczny, fot. W.Kuś
Konstrukcja muru średniowiecznego odkryta przy północnej pierzei rynku, fot. W. Kuś

W. Kuś

      W roku 1996 obchodzono w Cieszynie ważny dla miasta o średniowiecznych tradycjach jubileusz pięćsetlecia rynku i ratusza. Z tej okazji odbyła się sesja naukowa uwieńczona wydaniem cennej dla współczesnej i przyszłej społeczności miasta pozycji książkowej p.t. 500 lat ratusza i rynku w Cieszynie 1496-1996. W opracowaniu tym poruszono szereg zagadnień związanych z rozwojem miasta w wiekach średnich, w szczególności zaś rynku i funkcjonującego przy jego południowej pierzei ratusza. 

 

       Poruszone w ww. pracy zagadnienia, mimo badań historycznych, wykonanych na podstawie źródeł archiwalnych oraz ikonograficznych, nie wyjaśniły jednak do końca problemów związanych z powstaniem jak i funkcjonowaniem, w przeszłości miejsca, gdzie utworzono dzisiejszy rynek. Nie określono też w zadowalający sposób, którym z kolei w dziejach Cieszyna jest rynek współczesny. W wyniku prowadzonych po 1996 r. dalszych dyskusji przeważa obecnie pogląd, że w rozwoju urbanistycznym miasta na przestrzeni ostatnich dziewięciu wieków istniały trzy rynki, z czego trzeci, najmłodszy to właśnie rynek obecny; pierwszym był prawdopodobnie plac, który powstał w obrębie tworzącego się w XIII w. na obszarze podzamcza miasta. Z zachowanego do dziś układu urbanistycznego możemy wnosić, że ten niewielki plac /rynek/, mógł się znajdować w rejonie dzisiejszego placu Teatralnego. W wyniku stopniowego rozrastania się miasta w kierunku wschodnim, powstał nowy plac w miejscu dzisiejszego Starego Targu, który pełnił funkcję drugiego w dziejach miasta rynku i gdzie też prawdopodobnie znajdował się do 1496 r. stary ratusz. Trzeci, o którym już wspomniano, powstał w końcu XV w. w miejscu gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Klasycznych, szerokoprzestrzennych badań archeologicznych w rejonie obecnego rynku nie prowadzono tak w przeszłości jak i obecnie, co wydaje się być dużym brakiem w poznawaniu przeszłości miasta. Jedynymi badaniami archeologicznymi były prowadzone w latach 90. nadzory archeologiczne wykonywane w trakcie prowadzonych robót ziemnych, związanych z wykonywaniem podziemnych instalacji wodociągowych, czy ciepłowniczych. Dodatkowo w roku 1997 przeprowadzono badania radarowe struktur podpowierzchniowych, które mimo że ujawniły interesujące struktury podziemne, bez weryfikacji archeologicznej niewiele mówią. Badania te wykonano po tym, jak nieco wcześniej, w trakcie kopania wykopu ciepłowniczego u wylotu ul. Menniczej, na niedużej głębokości, wynoszącej od 0,7 – 0,9 m poniżej poziomu współczesnego, natrafiono na warstwę czarnej ziemi, z której wydobyto pięć fragmentów skóry. Fragmenty te po złożeniu okazały się być butem / trzewikiem/ średniowiecznym, datowanym na XIV w. Odkryto również fragmenty ceramiki naczyniowej oraz szczątki drewna. 

 

       Zabytki spoczywały w charakterystycznej dla średniowiecza /zapach, barwa, struktura/ warstwie kulturowej. Pół roku później w kwietniu 1998 r. po wschodniej i północnej stronie rynku wykonywano wykopy związane z wymianą sieci wodociągowej. Dzięki tym pracom uzyskano pionowe profile nawarstwień o miąższości 1.7 m. Analiza archeologiczna ujawniła istnienie na całej długości wykopów warstwy bruku, wykonanego z nieregularnych kamieni, który znajdował się bezpośrednio pod współczesnym brukiem rynku. Bruk ten prawdopodobnie powstał w końcu XVIII lub na pocz. XIX w., po pożarze miasta w 1789 r. Pod brukiem znajdowała się warstwa podsypki piaskowej z domieszką gruzu ceglanego i zaprawy wapiennej. Zdecydowanie ważniejsza okazała się warstwa występująca na głębokości 0,7 – 0 ,9 m poniżej obecnego poziomu rynku. Stwierdzono regularną warstwę poziomą, ułożoną z kamieni rzecznych tzw. otoczaków, będącą pozostałością najpewniej pierwotnego bruku utworzonego w roku 1496 rynku. Poniżej tej warstwy nie stwierdzono już innych poziomów bruków kamiennych, wystąpiła jednakże inna, niezwykle interesująca, czarnosiwa warstwa ziemi z dużą ilościa wiórów i szczap drewnianych, która prawdopodobnie wiąże się z poziomem użytkowym, istniejącym jeszcze przed położeniem bruku na nowo utworzonym w końcu XV w. rynkiem. Istnienie tej warstwy należy wiązać z informacjami, iż obecny rynek przed końcem XV w. był placem targowym, położonym przed wschodnimi wałami obronnymi miasta. 

 
       Do najciekawszego, a jednocześnie najtrudniejszego do interpretacji odkrycia doszło w wykopie północnym, naprzeciw ul. Matejki. W wykopie o szer. 0.7 m, na głębokości 50 cm poniżej obecnego poziomu, odsłonięto mur wykonany z dużych kamieni łamanych, kładzionych na zaprawie wapiennej. Mur posiadał szerokość 80 cm, a jego głębokość dochodziła do 2,5 m poniżej poziomu współczesnego. Dodatkowo odsłonięty fragment miał przebieg łukowaty. Gdyby wyznaczyć na podstawie odsłoniętego fragmentu dalszy jego przebieg, otrzymalibyśmy koło o średnicy ok. 4 m. Nie wiemy czy mamy tu do czynienia ze studnią, czy też pozostałością jakiejś okrągłej budowli np. wieży lub częścią nieznanego budynku / starego ratusza?/. Tylko podjęcie szerszych badań archeologicznych jest w stanie wyjaśnić z czym mamy w tym przypadku do czynienia. Obok muru wystąpiły duże fragmenty belek drewnianych oraz gruz kamienno-ceglany. 
 
       Wspomniane wcześniej badania radarowe ujawniły, na południe od odkrytej konstrukcji istnienie czworobocznej struktury o wymiarach 10 x 12,5 m, podobnie jak i w południowo-zachodniej części rynku, gdzie radar uchwycił również strukturę o kształcie czworobocznym. Niewykluczone, że te nieokreślone obiekty, być może średniowieczne, widoczne są jeszcze na tzw. planie brneńskim miasta Cieszyna z roku 1775. Pozostaje więc tylko podjąć odpowiednie badania i wyjaśnić nurtujące nas problemy. 
 

 
 

POWRÓT

Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której spragniony wiedzy turysta odnajdzie garść informacji.

W mobilnym przewodniku znalazła się bogata baza obiektów – przede wszystkim zabytków i atrakcji turystycznych, a także gastronomii i obiektów noclegowych – idealne rozwiązanie dla osób, które planują w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zostać nieco dłużej. Obiekty znajdujące się w aplikacji uzupełnione są o zdjęcia i opis, posiadają także lokalizację na mapie, dzięki czemu można do nich wyznaczyć trasę. Urozmaiceniem pobytu z pewnością będą propozycje kilku tras turystycznych, prowadzące użytkownika po najciekawszych miejscach okolicy.

Wyjątkową propozycją zwiedzania miast są trzy gry terenowe, łączące przyjemne z pożytecznym: rozwiązując zagadki jednocześnie uczymy się historii i poznajemy ciekawostki związane z regionem. Odgadywanie rozwiązań urozmaici spacery oraz pozwoli poznać mnóstwo tajemnic kryjących się na wśród zabytkowych murów. Gry terenowe również są oparte na geolokalizacji, dzięki czemu zabawa jest niezwykle przyjemna: po dotarciu na miejsce ukrycia zagadki użytkownik zostaje o tym powiadomiony i może przystąpić do zabawy. Jeśli zaś napotka trudności, może skorzystać z podpowiedzi. Na zakończenie czeka na niego wirtualny dyplom, którym może podzielić się w serwisach społecznościowych.

W aplikacji znajdziemy również informacje o historii miasta oraz planer, w którym możemy umieścić obiekty i trasy, aby zawsze mieć je pod ręką.

Mobilny przewodnik został stworzony w pięciu językach: polskim, czeskim, angielskim, francuskim i niemieckim a do prawidłowego działania nie wymaga połączenia z internetem, wystarczy wcześniej zaktualizować bazę danych. Zapraszamy do Cieszyna!



Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska
– Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.

Cieszyńskie Centrum Informacji
Rynek 1, 43-400 Cieszyn
tel. 33 479 42 49
NAJWAŻNIESZE ADRESY
Film promocyjny Cieszyna
Cieszyn z lotu ptaka
Administrator strony:
Biuro Promocji, Informacji i Turystyki, Urząd Miejski
tel.: +48 33 4794 240
e-mail: promocja@um.cieszyn.pl
© 2019 All rights reserved
Polityka prywatności
Deklaracja dostępności
<
wykonanie: